Dr hab. Marek Rabiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych został nowym prezesem Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego. Zrzesza ono specjalistów z dziedziny szeroko rozumianej atomistyki.
Wybory nowych władz organizacji odbyły się podczas XV Zjazdu PTN. Nowym prezesem został dr hab. Marek Rabiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (specjalność: energetyka jądrowa) oraz autorem ponad dwustu publikacji naukowych. Od początku kariery zawodowej jest związany z Instytutem Badań Jądrowych, Instytutem Problemów Jądrowych oraz z Narodowym Centrum Badań Jądrowych, działając w dziedzinie fizyki i inżynierii plazmy wysokotemperaturowej. Kieruje zadaniami programów europejskich EURATOM i EUROfusion kontrolowanej syntezy jądrowej, jest członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego i Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN-Polska oraz członkiem sekcji Fizyki Plazmy Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
Wśród jego zainteresowań naukowych są: fizyka i inżynieria plamy, fizyka i technika jądrowa; numeryczne rozwiązywanie układów równań różniczkowych cząstkowych i zwyczajnych, wykorzystanie metod minimalizacji funkcjonału, fizyka obliczeniowa (Fortran); modelowanie komputerowe zagadnień fizyki plazmy.
W wystąpieniu tuż po wyborze, nowo powołany prezes zwrócił uwagę na konieczność przedstawiania opinii środowiska atomistów w chwili podejmowania decyzji związanych z programem polskiej energetyki jądrowej, potrzebę zaprezentowania współpracy na tym polu z innymi stowarzyszeniami i środowiskami społecznymi oraz na konieczność intensyfikacji aktywności młodego pokolenia energetyków jądrowych.
Istniejące od 1991 roku Polskie Towarzystwo Nukleoniczne zrzesza specjalistów z dziedziny szeroko rozumianej atomistyki. Inicjuje i popiera działalność naukową i techniczną we wszystkich dziedzinach atomistyki. Informuje społeczeństwo o warunkach bezpiecznego wykorzystania procesów i technik jądrowych oraz działa na rzecz ich wykorzystania w zakresie pozyskiwania energii, rozwoju przemysłu i rolnictwa, a także ochrony środowiska naturalnego. Wspiera i organizuje fundacje, staże i konkursy, w tym konkurs na najlepsze prace dyplomowe związane tematycznie z atomistyką (również te obronione na kierunkach humanistycznych), zachęcając studentów do zajęcia się różnymi aspektami nukleoniki, m.in. fizyką czy chemią jądrową. Prowadzi też aktywną działalność wydawniczą i popularyzatorską.
źródło: NCBJ