Polar-CORDEX (Coordinated Regional Downscaling Experiment – Arctic and Antarctic Domains) to element międzynarodowego programu naukowego ukierunkowanego na udoskonalanie regionalnych symulacji klimatu, projekcji zmian klimatycznych, badanie ich wpływu i mechanizmów adaptacyjnych.
Naukowcy z kilkudziesięciu instytucji współpracują w zakresie modelowania klimatu z wykorzystaniem danych historycznych oraz projekcji klimatycznych w regionach polarnych – Arktyce i Antarktyce. Komputerowe modele klimatyczne wykorzystują relacje matematyczne, które pozwalają określić zależności między elementami systemu klimatycznego, i to, jak system reaguje na zmiany określonych parametrów. Pozwala to przeprowadzać symulacje klimatu Ziemi, określać ich intensywność, wpływ na ekosystemy, infrastrukturę i ludzi.
W tym roku doroczne spotkanie Polar-CORDEX odbędzie się w Instytucie Geofizyki PAN, w dniach 17–19 października. Przybędzie na nie 35 naukowców z 18 krajów. Uczeni będą rozmawiać m.in. o wynikach modelowania, a także projekcjach klimatycznych oraz ich wpływie na ekosystemy. Odbędą się także dla wszystkich zainteresowanych otwarte seminaria, których gościem będzie wybitny meteorolog i oceanograf, prof. Flavio Justino z Universidade Federal de Viçosa (Brazylia). Uczony jest autorytetem w dziedzinie meteorologii, cyrkulacji oceanicznej, a także różnych konsekwencji zmian klimatu, w tym związanych z rolnictwem i bezpieczeństwem żywności. Jest przedstawicielem brazylijskiego rządu w Komisji Rolnictwa i Zmiany Klimatu Światowej Organizacji Meteorologicznej oraz Głównym Ekspertem Grupy Roboczej ds. Ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych.
Jakie zmiany obserwujemy na półkuli północnej i południowej, jakie są różnice w przedbiegu zmian klimatycznych w różnych regionach, jaki to ma wpływ na konstruowanie modeli klimatycznych i tworzenie scenariuszy?
Spotkanie organizowane jest przy wsparciu finansowym ze środków Centrum Studiów Polarnych Światowego Program Badań nad Klimatem oraz Projektu Klimat i Kriosfera (CliC).
JK
(Źródło: IGF PAN)