Aktualności
12 Kwietnia
Źródło: materiały AKL
Opublikowano: 2019-04-12

Srebro studentów z Wrocławia na SAE Aero West

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli cztery medale, w tym srebrny za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy Advanced, podczas zawodów SAE Aero West, które odbyły się na lotnisku Van Nuys w Kalifornii. 

Międzynarodowe zawody młodych konstruktorów rozgrywane są w Stanach Zjednoczonych od 1995 roku. Organizuje  je stowarzyszenie Society of Automotive Engineers. W konkursie rywalizują studenci z uczelni technicznych z całego świata. Projektują i budują zdalnie sterowane modele tzw. samolotów udźwigowych, które mają wynieść jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Do tegorocznej rywalizacji zgłosiły się 74 zespoły z całego świata.

Reprezentanci Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, startujący jako zespół JetStream, rywalizowali w dwóch klasach – Micro i Advanced. Przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 1 m i 3,65 m.

W Micro samoloty muszą podnieść jak najcięższy ładunek, pokonać z nim określony dystans i bezpiecznie wylądować. Jest to konkurencja dla niewielkich samolotów, które muszą zmieścić się do tuby o określonych wymiarach, a w czasie zawodów studenci mają tylko 1,5 minuty na ich wyjęcie z tuby, złożenie i przygotowanie do lotu. Studenci z zespołu JetStream zajęli trzecie miejsca – za prezentację techniczną samolotu i wykonanie misji.

Za najbardziej wymagającą uważana jest natomiast klasa Advanced. W tym roku studenci musieli wykonać misję symulującą kolonizację Marsa. Jej pierwsza część polegała na wzniesieniu się na wysokość około 30 m i zrzuceniu do celu „habitatów” w postaci kilkudziesięciu piankowych piłek futbolowych i kilkunastu półlitrowych butelek z wodą. Drugim zadaniem było zrzucenie trzech w pełni autonomicznych szybowców podczepionych po samolot-matkę. Jurorzy zawodów oceniają też raport techniczny przygotowany przez członków zespołu i samą konstrukcję samolotu. Nasi konstruktorzy wywalczyli w tej klasie drugie miejsce za wykonanie misji i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od ponad dziesięciu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 roku także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie klub ma już w swoim dorobku dwadzieścia dziewięć medali. Kwietniowe zawody są drugim tegorocznym międzynarodowym startem Akademickiego Klubu Lotniczego PWr. W marcu wystartowali w zawodach SAE Aerodesign East na lotnisku Fort Worth w Teksasie. Przywieźli stamtąd pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe.

Źródło: PWr

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)