Aktualności
Sprawy nauki
03 Października
Źródło: PAN
Opublikowano: 2023-10-03

Stanowisko dyrektorów instytutów PAN

O zwiększenie subwencji, dostęp do wszelkich strumieni finansowania przeznaczonych na rozwój nauki oraz zapewnienie dodatkowych środków na realizację planów rozwojowych zaapelowali do premiera, ministrów i parlamentarzystów dyrektorzy instytutów Polskiej Akademii Nauk.

W stanowisku przyjętym pod koniec września w Wierzbie dyrektorzy instytutów PAN przypominają, że według niezależnych rankingów klasyfikujących instytucje pod względem wyników badawczych, innowacji i wpływu społecznego Polska Akademia Nauk uważana jest za najlepszą instytucję naukową w Polsce. Na ten wynik składają się m.in. znaczące osiągnięcia badawcze instytutów PAN.

Wieloletnie zaniedbania w zakresie finansowania jednostek naukowych PAN utrudniają im działanie i rozwój oraz doprowadziły do zapaści finansowej części z nich. W związku z powyższym wnioskujemy o podjęcie zdecydowanych działań­­­ – zwracają się z apelem do premiera, ministrów edukacji i nauki oraz finansów, posłów i senatorów RP.

Według szefów instytutów kluczową sprawą jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania jednostek naukowych PAN. Należy, uważają autorzy stanowiska, zwiększyć subwencję, która uwzględniłaby koszty dostosowania wysokości wynagrodzeń pracowników naukowych i nienaukowych do obowiązujących przepisów w zakresie minimalnego wynagrodzenia profesora oraz płacy minimalnej, a także znaczny wzrost kosztów utrzymania infrastruktury naukowo-badawczej oraz zbiorów naukowych i bibliotek. Przypomnijmy, że o istotne zwiększenie dotacji SPUB oraz wprowadzenie programu stabilnego i systematycznego wsparcia utrzymania aparatury naukowo-badawczej apelowali już kilkanaście dni temu członkowie Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Dyrektorzy chcą także zapewnienia równoprawnego dostępu do wszelkich strumieni finansowania przeznaczonych na rozwój nauki, w tym programów typu inicjatywa doskonałości. Jednym z ich postulatów jest też zapewnienie dodatkowych środków finansowych na realizację planów rozwojowych.

MK

Stanowisko dyrektorów instytutów PAN

 

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Maciek 03.10.2023 21:30

    W jakim MY państwie żyjemy 34 lata po upadku realnego socjalizmu? Kraj, który nie docenia rangi i znaczenia nauki w życiu społeczno-gospodarczym, jest skazany na status peryferii cywilizowanego, rozwiniętego świata. Przecież Polska Akademia Nauk jest najważniejszą instytucją polskiej nauki od 71 lat. Sieć badawcza PAN-u, która składa się z 69 instytutów naukowych rokrocznie produkuje tysiące publikacji naukowych, gdzie blisko 50% z nich powstaje w kooperacji z instytucjami równorzędnymi globu, czyli partnerami zagranicznymi. To jest po dziś dzień najsilniejsza i najlepsza sieć placówek badawczych kraju. Jej finansowe głodzenie, jak w przypadku Narodowego Centrum Nauki, jest przejawem destrukcji i działania na szkodę polskiego państwa i narodu, bez dwóch zdań. Należy pamiętać, że zarówno PAN i NCN, to czołowe instytucje polskiej nauki, które cieszą się autonomią, samorządnością, co zapewne irytuje niektórych politykierów ze stopniami naukowymi czy tytułami. Mamy w sobie silny gen autodestrukcji po 1989 r., jako jedyny kraj postsocjalistyczny zniszczyliśmy w przeważającej większości przemysły wysokich technologii, w tym mikroelektronikę profesjonalną z produkcją półprzewodników włącznie, czyli najnowocześniejszy sektor ówczesnej gospodarki narodowej. A teraz wybraliśmy taką klasę polityczną, która finansowo głodzi najważniejsze instytucje polskiej nauki, bo są autonomiczne, samorządne i krytyczne wobec głupoty władzy. Czas na wymianę tego towarzystwa przy urnach wyborczych 15 października. Nie ma innej drogi, gdyż inaczej zostaniemy drugą Albanią lub Wenezuelą. Tak to postrzegam.