Krajowy Punkt Kontaktowy w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju rozpoczyna zapisy do Akademii Managera Programu Ramowego Horyzont Europa. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. A do tego nieodpłatna!
Pierwsze zajęcia odbędą się już 21 września br. Uczestnicy Akademii Managera będą się spotykać online przez 12 tygodni, aby poznać cały cykl życia projektu w programie Horyzont Europa. Ostatnie webinaria przewidziane są na 8 grudnia.
Horyzont Europa to unijny program finansowania badań naukowych i innowacji z budżetem przekraczającym 95,5 mld euro. Od jego rozpoczęcia w 2021 roku dofinansowano przeszło 3400 projektów na kwotę blisko 9 mld euro. W przedsięwzięciach bierze udział już ponad 9 tys. uczestników ze 131 krajów.
W ostatnich miesiącach obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskich naukowców oraz przedsiębiorców rozmaitymi instrumentami Horyzontu Europa i związany z tym głód wiedzy, jak z nich skorzystać. Chcemy maksymalnie ułatwić rodzimym podmiotom sięganie po atrakcyjne granty na realizację projektów, które przyczyniają się do rozwiązywania globalnych problemów, takich jak np. zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu, bolączki sektorów rolnego, energetycznego, budowlanego i transportowego czy chociażby choroby cywilizacyjne. Wreszcie, jestem przekonany, że jeżeli systematycznie będziemy się dzielić z potencjalnymi beneficjentami Horyzontu Europa naszymi podstawowymi zasobami, jakimi są wiedza i umiejętności, w dłuższej perspektywie przełoży się to nie tylko na poszerzenie ich kompetencji, ale także na wzrost konkurencyjności i wzrost gospodarczy w skali Unii Europejskiej oraz wyniesienie europejskiego systemu badań naukowych i innowacji na nowy poziom – mówi dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach którego działa Krajowy Punkt Kontaktowy.
Trwają zapisy! Rośnie szansa na sukces!
Tylu możliwości dla innowatorów jeszcze nigdy nie było, ale konkurencja jest silna. Akademia Managera Horyzontu Europa ułatwi zainteresowanym rozeznanie w możliwościach programu, podejmując zarazem szereg kwestii szczegółowych, o które najczęściej pytają osoby kontaktujące się z Krajowym Punktem Kontaktowym w NCBR. Zapisy ruszyły 1 września. Udział w inicjatywie, przygotowanej wspólnie z siecią Horyzontalnych Punktów Kontaktowych, jest bezpłatny. Akademia Managera składa się z 12 modułów informacyjnych oraz 7 spotkań towarzyszących, podczas których będą prezentowane dobre praktyki beneficjentów.
Od pomysłu do projektu. Spotkania cyklu głównego
W ramach 12 modułów eksperci poprowadzą uczestników krok po kroku przez program Horyzont Europa, według koncepcji „od pomysłu na projektu” – począwszy od rejestracji w systemie, poprzez analizę dokumentacji konkursowej, poszukiwanie partnerów, przygotowanie administracyjnej i merytorycznej części wniosku projektowego, proces oceny wniosku, aż po podpisanie umowy grantowej i umowy konsorcjum. Można się będzie również zapoznać z procesem raportowania, rozliczania kosztów, a także ze spotkaniami przeglądowymi oraz audytami. Spotkania te będą się odbywać co środę, począwszy od 21 września br.
W ramach spotkań towarzyszących, które będą odbywały się w wybrane czwartki, będzie można m.in. zapoznać się z dobrymi praktykami beneficjentów, bardzo przydatnymi podczas przygotowania wniosków czy realizacji projektów.
Zaświadczenia i terminy
Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o ukończeniu Akademii Managera Horyzontu Europa. Aby je uzyskać, trzeba wziąć udział co najmniej w 10 spotkaniach cyklu głównego (w formie tzw. modułów, organizowanych w każdą środę) i pozytywnie zaliczyć testy z wiedzy po każdym module. Udział w spotkaniach towarzyszących organizowanych w czwartki jest fakultatywny i nie jest brany pod uwagę przy wystawianiu zaświadczenia.
Akademia Managera Horyzontu Europa będzie realizowana przez 12 tygodni, od 21 września do 8 grudnia br. Spotkania głównego cyklu (moduły) będą się odbywały zawsze w środy, a spotkania towarzyszące – w wybrane czwartki. Początek zajęć o godz. 10:00.
źródło: NCBR