Aktualności
Sprawy nauki
25 Stycznia
Opublikowano: 2022-01-25

Staże w USA dla naukowców i lekarzy

Rozpoczął się nabór wniosków do trzeciej edycji programu im. prof. Walczaka. Dla naukowców lekarzy to okazja do odbycia staży trwających od 3 do 6 miesięcy w najlepszych ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych.  

Program jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Zdrowia i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Z jednej strony daje możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, z drugiej zaś – szansę na zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku naukowym, w tym doświadczenia dydaktycznego, co w efekcie przełoży się na wkład stypendystów w poprawę opieki medycznej w Polsce. Od 2019 roku skorzystało z programu 30 polskich lekarzy i naukowców.

Zachęcam do tego, by lekarze z Polski zainteresowani nauką i dydaktyką zgłaszali się na stypendia, dzięki którym mogą odbyć kilkumiesięczny staż w najlepszych ośrodkach medycznych w USA. To okazja dla osób, które wiążą swoją przyszłość z karierą naukową na to, by nawiązać kontakty z zagranicznymi specjalistami, zobaczyć jak pracują i wymienić się z nimi doświadczeniem. Warto także podkreślić, iż rozszerzamy program i umożliwiamy realizację stypendium we wszystkich dziedzinach medycyny, przy jednoczesnym zwiększeniu miesięcznego stypendium – zaznacza Piotr Bromber, wiceminister zdrowia.

Program, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczęła, umożliwia wyjazdy trwające od 3 do 6 miesięcy do najlepszych ośrodków medycznych zlokalizowanych na terenie USA.

Harvard Medical School, Yale School of Medicine czy University of Texas MD Anderson Cancer Center to tylko niektóre z czołowych amerykańskich ośrodków, które mogą wybrać polscy lekarze i naukowcy. Wyjazd na stypendium w ramach programu im. prof. Franciszka Walczaka to doskonała okazja, by wspólnie z wybitnymi specjalistami prowadzić badania oraz przyglądać się ich codziennej pracy – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.

Program otwarty na wszystkie nauki medyczne

Nowością w tegorocznej odsłonie programu im. prof. Franciszka Walczaka jest otwarcie na naukowców i lekarzy reprezentujących wszystkie nauki medyczne. Szczególnie w obecnej sytuacji wywołanej pandemią, szersze spektrum współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin nauk medycznych z Polski i USA może przynieść wymierne korzyści w zakresie zwalczania jej skutków.

Do grupy uprawnionych wnioskodawców należą:

  • naukowcy z tytułem co najmniej doktora;
  • doktoranci i uczestnicy szkół doktorskich;
  • osoby zatrudnione na uczelniach lub innych jednostkach systemu szkolnictwa wyższego  i nauki  z otwartym przewodem doktorskim.

Nawet 100 tys. zł dla laureata programu

Trwająca edycja różni się również wysokością miesięcznego stypendium, które zostało zwiększone z 12 tys. zł do 15 tys. zł. Ponadto stypendyści programu otrzymają jednorazowy dodatek mobilnościowy w wysokości 10 tys. zł. Budżet tegorocznego konkursu wynosi 2,25 mln zł.

Nabór wniosków prowadzony jest wyłącznie drogą elektroniczną poprzez system teleinformatyczny NAWA do 22 kwietnia 2022 r. Ogłoszenie wyników nastąpi do 30 września, a wyjazdy będą mogły rozpocząć się z początkiem nowego roku.

Patron programu, prof. Franciszek Walczak, przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Słynie m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992 r.) oraz u dziecka (1994 r.). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji w Polsce i za granicą oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. M. Haissaguerre, prof. K.H. Kuck, prof. W. Stevenson).

MK, źródło: NAWA

Dyskusja (0 komentarzy)