Aktualności
Sprawy nauki
28 Lutego
Opublikowano: 2017-02-28

Studenci chcą przekształcać swoje projekty w start-upy

Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Koło naukowe SimLE z Politechniki Gdańskiej poczyniło kolejny krok w stronę profesjonalizacji swoich projektów. Studenci zawarli partnerską umowę z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER. To dobra informacja zarówno dla członków koła, ale i również dla każdego ze studentów PG, którzy chcieliby przekształcić swój projekt w start-up.

SimLE to koło naukowe, które ma na swoim koncie kilka projektów, takich jak symulator lotów Skyhawk, misje balonów stratosferycznych Stardust czy powstający właśnie autonomiczny jacht żaglowy. Od kilku lat studenci współpracują z pomorskim środowiskiem biznesowym. Z deweloperem Hossa zaadaptowali jedną z gdańskich kamienic, tworząc akademik dla 21 studentów związanych z SimLE. Pracowali także z grupą Remontowa Holding przy kreowaniu interaktywnej wystawy do Muzeum Morskiego w Gdańsku, jak również z firmą SpaceForest w ramach przygotowywania platformy testowej systemu stabilizacji rakiety stratosferycznej. Za przełomowy moment należy uznać projekt autonomicznego drona, który poprzez akcelerator technologii kosmicznych Space3ac, został pierwszą w historii inicjatywą SimLE przekształconą w start-up pod nazwą Solutions 4 Tomorrow (S4T).

– Wizja SimLE, jaką założyliśmy ponad rok temu, zakłada rozwój w kierunku przekształcania projektów w firmy. Dzięki tej współpracy uzyskaliśmy dostęp do idealnych warunków, by ten cel realizować. Staramy się myśleć o SimLE jako o organizacji, która pobudza przedsiębiorczość i innowacje na uczelniach Trójmiasta, w szczególności na Politechnice Gdańskiej – mówi Łukasz Raczkowski, członek koła, inicjator współpracy ze STARTEREM.

Aby w komfortowych warunkach prowadzić i zarządzać projektem, niezbędne są odpowiednie przestrzeń i narzędzia. W ten sposób pojawiła się nowa ścieżka rozwoju koła naukowego, czyli współpraca z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER. To miejsce, w którym początkujący biznes może rozwinąć skrzydła. Młode firmy znajdą tu zarówno powierzchnię biurową do pracy, jak i wsparcie w postaci doradztwa oraz pakietu różnego rodzaju szkoleń. Od dzisiaj to właśnie STARTER będzie miejscem pierwszego wyboru dla projektów SimLE pragnących przenieść swoją działalność poziom wyżej.

– Jestem przekonana, że współpraca pomiędzy STARTEREM a organizacją SimLE zaowocuje niejednym sukcesem. Niezwykle cieszy nas fakt, że będziemy współpracować z tak młodą i prężną grupą, która już teraz bierze przyszłość we własne ręce. Studenci intensywnie pracują nad swoimi projektami, które – jak widać na przykładzie firmy Solutions 4 Tomorrow – mogą przerodzić się w realne biznesy. W ciągu ostatnich lat udało nam się stworzyć kompleksową ofertę wsparcia dla start-upów, dlatego uważam że STARTER to idealne miejsce na rozwój tych projektów – zaznacza Katarzyna Best-Kuczyńska, lease manager Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Łukasz Raczkowski dodaje: – Dla SimLE współpraca z Inkubatorem to kolejny, bardzo ważny krok w profesjonalizacji działań. Nasze projekty, które aspirują do przekształcenia się w komercyjne przedsięwzięcia, będą miały zapewniony dostęp do przestrzeni coworkingowej na preferencyjnych warunkach. To także okazja, by zbliżyć się do środowiska start-upowego i nawiązać ciekawe kontakty. Współpraca ta pozwoli także korzystać z bazy mentorów, którą oferuje STARTER, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość naszych działań.

Obok współpracy ze STARTEREM członkowie koła SimLE planują stworzenie platformy inwestorskiej. Platforma taka, złożona z kilku funduszy inwestycyjnych, śledziłaby na bieżąco działania SimLE i wspierała merytorycznie prowadzone projekty. Inwestorzy mieliby dzięki temu – jak mówią studenci – ułatwiony dostęp do wyławiania ciekawych projektów.

Opiekunem organizacji studenckiej SimLE jest prezes spółki celowej Politechniki Gdańskiej EXCENTO, Krzysztof Malicki.

Biuro Prasowe PG

Dyskusja (0 komentarzy)