Aktualności
Opublikowano: 2018-12-28

Studentka WUM laureatką Queen Silvia Nursing Award

Studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została zwyciężczynią polskiej edycji międzynarodowego konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii – Queen Silvia Nursing Award. Wyniki ogłoszono 23 grudnia, w dniu 75. urodzin Jej Wysokości Królowej Szwecji Sylwii.

Polski konkurs był najliczniejszy ze wszystkich organizowanych w tym roku, zarówno jeśli chodzi o uczestników (207), jak i zgłaszane przez nich pomysły (270). Paulina Pergoł, studiująca na I roku pielęgniarstwa na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM, została doceniona za projekt „Listy od przyjaciela”, polegający na systematycznej wymianie korespondencji między ochotnikami a osobami przebywającymi w Domach Pomocy Społecznej lub Domach Spokojnej Starości. Laureatka zwróciła uwagę na kondycję psychiczną osób starszych i zaproponowała jej poprawę bez sięgania po środki farmakologiczne. Polepszeniu stanu psychicznego ma właśnie służyć korespondencja, jaką chętni do udziału w przedsięwzięciu, prowadzą ze starszymi, samotnymi osobami, które dzięki temu mogą poczuć się dla kogoś ważne i niepozostawione same sobie.

– W procesie leczenia pacjentów geriatrycznych bardzo ważnym elementem jest sfera uczuć i zdrowia psychicznego. Dobra kondycja psychiczna pozwala osiągać lepsze efekty leczenia chorób osób starszych. Niestety, osobie starszej często trudno jest znaleźć motywację do walki z dolegliwościami, trudno jej dostrzec cel i sens w życiu. Dlatego nie powinno się zwracać uwagi jedynie na fizyczny stan zdrowia osób starszych, ale przede wszystkim na ich psychikę – mówi P. Pergoł.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano dwa dodatkowe wyróżnienia. Daniela Ślagora, studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, wyróżniono za stworzenie „Integratora”, czyli portalu łączącego seniorów, potrzebujących wsparcia przy codziennych zadaniach, takich jak np. zrobienie zakupów, z osobami, które chciałby wesprzeć osoby starsze. Z kolei Anna Kołodziej, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (obecnie w trakcie specjalizacji), została doceniona za pomysł przeciwodleżynowych materiałów chłonnych dla osób starszych.

Queen Silvia Nursing Award to wyjątkowe stypendium dla pragnących sprostać wyzwaniom, jakie stawia praca w opiece zdrowotnej, szczególnie opieka nad osobami starszymi. Mogą się o nie ubiegać studenci pielęgniarstwa oraz osoby będące w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Nagroda to, oprócz środków finansowych w wysokości 25 tys. zł, także staż, podczas którego laureat ma możliwość poznać różne modele opieki w organizacjach partnerskich konkursu.

Źródło: WUM

Dyskusja (0 komentarzy)