Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. W ramach obchodów zaplanowano wystawę, dni otwarte i turniej szachowy.
Biblioteka Główna AGH jest jedną z największych w Polsce. Posiada zbiory liczące ponad 440 tys. książek, 148 tys. vol. czasopism drukowanych i ponad 340 tys. jednostek obliczeniowych zbiorów specjalnych. Zapewnia dostęp do ponad 730 tys. zasobów elektronicznych (m.in. artykułów, rozdziałów książek, referatów w materiałach konferencyjnych) w tym 98 specjalistycznych i wielodziedzinowych baz danych. Biblioteka prowadzi Punkt Informacji Normalizacyjnej oferujący pełny dostęp do ponad 100 tys. norm polskich i zagranicznych oraz Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej PATLIB, który udostępnia wszystkie polskie opisy patentowe.
Powstała w roku akademickim 1921/22, a więc już dwa lata po uroczystej inauguracji pierwszego roku studiów w Akademii Górniczej (1919 r.). Początkowo mieściła się w budynku przy ul. Loretańskiej 18, następnie ul. Smoleńsk 7. W 1929 roku zbiory zostały przeniesione do pomieszczenia w nowo powstałym gmachu Akademii Górniczej przy al. Mickiewicza 30.
Księgozbiór zapoczątkowały dary od wielu osób prywatnych, głównie profesorów Akademii, instytucji w kraju i za granicą, m.in. Maria Skłodowska-Curie, działając w ramach Komitetu Współpracy Intelektualnej Ligii Narodów, zorganizowała wymianę czasopism francuskich w zamian za publikacje naukowe pracowników uczelni. Tą drogą księgozbiór wzbogacił się o czasopismo Revue de Métallurgie – prenumerowane do dnia dzisiejszego. W 1938 roku księgozbiór Biblioteki liczył ponad 17 tys. tomów, w tym 5 tys. woluminów czasopism.
W czasie II wojny światowej zbiory zostały zdeponowane w Bibliotece Jagiellońskiej. Pomimo zakazu władz Generalnego Gubernatorstwa były konspiracyjnie wypożyczane studentom i pracownikom Akademii Górniczej, bowiem uczelnia nie zawiesiła swojej działalności i pracownicy nadal prowadzili tajne nauczanie. Po wojnie księgozbiór powrócił do odrestaurowanego po zniszczeniach wojennych głównego gmachu uczelni (w wyniku zawieruchy wojennej pomniejszył się on około 25%).
W 1949 roku nastąpiła zmiana nazwy uczelni na Akademię Górniczo-Hutniczą. Kierownikiem, a następnie dyrektorem Biblioteki został Władysław Piasecki, z którego inicjatywy zbudowano wolno stojący budynek biblioteczny. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 maja 1966 roku. Po przeprowadzce rozpoczął się dynamiczny rozwój Biblioteki. W wyniku uruchamiania na AGH nowych kierunków kształcenia powiększał się księgozbiór i poszerzała jego tematyka.
Ostatnia dekada XX wieku wiąże się z rozwojem komputeryzacji. Zastosowano ją do wszystkich niemal procesów bibliotecznych: od rejestracji nabytków poczynając, poprzez katalogowanie, informację o zbiorach, elektroniczną rejestrację wypożyczeń i zwrotów, na organizacji dostępu do światowych zasobów elektronicznych kończąc. W 2010 roku rozpoczęto modernizację głównej elewacji budynku oraz podjęto decyzję o dobudowaniu w następnym etapie, od strony północnej segmentu o szerokości około 7 m i remoncie kapitalnym. Od lutego 2014 roku Biblioteka zaczęła funkcjonować w pełnym zakresie, a w marcu odbyło się uroczyste otwarcie budynku.
Po rozbudowie powierzchnia Biblioteki wynosi 6100 mkw, a w wyniku rozbudowy nastąpiły istotne zmiany w zakresie obsługi użytkowników oraz organizacji dostępu do zbiorów. Funkcjonujące dotąd jako oddzielne wypożyczalnie dla studentów i pracowników połączono w jedną wspólną agendę. Czytelnię czasopism i ogólną połączono w jedną, dwupoziomową Czytelnię Główną (97 miejsc, w tym 4 miejsca do indywidualnej pracy naukowej). Połączono również działające oddzielnie czytelnie: kartograficzną, oraz norm i patentów w Czytelnię Norm, Patentów i Zbiorów Kartograficznych (42 miejsca). Powiększono również Czytelnię Książek Własnych, pełniącą także rolę sali konferencyjnej z własnym systemem audiowizualnym. Utworzono Strefę Wolnego Dostępu, gdzie zgromadzono około 60 tys. podręczników z możliwością samodzielnych wypożyczeń za pomocą urządzeń samoobsługowych. Z myślą o czytelnikach niepełnosprawnych zastosowano wiele rozwiązań ułatwiających korzystanie z Biblioteki. W 2015 roku do Biblioteki Głównej przeniesiono Bibliotekę Pracowniczą i włączono, jako wydzieloną inwentarzowo kolekcję, do zbiorów BG.
W ramach obchodów 100-lecia Biblioteki Głównej AGH przygotowano wystawę „Nie tylko książki… Biblioteka inna niż myślisz”. Obejmuje ona historyczną część plenerową oraz ekspozycję na półpiętrze i w holu wystawowym Biblioteki, przybliżającą różne aspekty działalności tej instytucji. Prezentowanym na planszach i w gablotach treściom towarzyszą dawne i współczesne fotografie pochodzące z archiwum BG. Wernisaż odbędzie się w środę, 11 maja, o godz. 11:30. Wystawę można oglądać do końca października br.
Od 9 do 20 maja odbywają się Dni Otwarte BG AGH, w trakcie których można zwiedzać zakamarki Biblioteki, zobaczyć wystawę poświęconą historii i współczesnej działalności BG, wziąć udział w licznych prelekcjach, spotkaniach i warsztatach. Z kolei w sobotę, 14 maja, zaplanowano turniej szachowy. Szczegółowy program jubileuszu znajduje się na okolicznościowej stronie: https://100lat.bg.agh.edu.pl/.
MK, źródło: AGH