Aktualności
Sprawy nauki
01 Lutego
Opublikowano: 2018-02-01

Sukces naukowców Politechniki Łódzkiej

Były w gronie dziewięciu europejskich zespołów, zwyciężyły jako jedyny zespół z Polski. Mowa o przedstawicielkach Politechniki Łódzkiej, dr inż. Magdalenie Owczarek z Instytutu Architektury Tekstyliów i Ewelinie Pabjańczyk-Wlazło, doktorantce w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej PŁ, które zdobyły najwyższe laury w międzynarodowym programie LaunchLab European Institute of Innovation and Technology w Yesdelft w Holandii.

Łódzkie badaczki wyróżnione zostały za projekt myHYDRO, czyli opaskę tekstylną, której zadaniem jest kontrolowanie nawodnienia organizmu zarówno u osób aktywnie uprawiających sport, małych dzieci, jak i seniorów. myHYDRO opisywane jest jako nowoczesny koncept umiejętnie łączący tekstylia z elektroniką i medycyną. W najbliższym czasie zaplanowano przeprowadzenie badań prototypu na wybranej grupie pacjentów. Finalnie produkt ma pojawić się na rynku za ok. trzy lata.

Projekt myHYDRO, będący spin-offem, spółką TEX life&healthcare sp. z o.o. z udziałem CTT PŁ, otrzymał dofinansowanie z europejskiego programu Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Health, przeznaczonego na badania na rzecz zdrowego starzenia. W naszym kraju projektowi temu partneruje Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

az

(źródło: p.lodz.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)