16 maja 2018 r. zapoczątkowana została działalność zlokalizowanej w Jaworznie bariery bioreaktywnej służącej do oczyszczania wód podziemnych z zanieczyszczeń. Mikrobiologiczną „szczepionkę” wprowadzono do demonstracyjnej instalacji bariery, która została zbudowana w ramach realizacji międzynarodowego projektu o akronimie AMIIGA: „Zintegrowane podejście do zarządzania jakością wód podziemnych w miejskich obszarach funkcjonalnych”.
Projekt AMIIGA zrzesza 12 partnerów z 6 krajów Unii Europejskiej. W projekcie udział biorą: Główny Instytut Górnictwa – partner wiodący projektu, miasto Jaworzno, miasto Novy Bydzov i Politechnika w Lebercu z Republiki Czeskiej, miasto Stuttgart z Niemiec, region Lombardii, miasto Parma i Politechnika w Mediolanie z Włoch, Słoweńska Służba Geologiczna JP VODOVOD – Kanalizacja – Spółka Wodociągów i Kanalizacji w Lublanie w Słowenii, Uniwersytet w Zagrzebiu oraz VODOVOD Zadar – Spółka Wodociągowa z Chorwacji.
Głównym celem projektu jest usprawnienie procesu zarządzania oraz podejmowania decyzji w zakresie zanieczyszczonych wód podziemnych w skali miejskiego obszaru funkcjonalnego, zostanie także opracowany innowacyjny operacyjny plan zarządzania wodami podziemnymi oraz nowe, biologiczne metody remediacji, jako narzędzia wspierające dla podejmowania decyzji i zrównoważonego planowania w miejskich obszarach funkcjonalnych.
W ramach projektu zrealizowanych będzie 7 działań pilotażowych w 7 różnych regionach Europy Środkowej. W Polsce zadaniem pilotażowym jest właśnie wprowadzona innowacyjna bariera bioreaktywna testowana na terenie Jaworzna. Bariera zlokalizowana jest w rejonie Zakładów Chemicznych „Organika Azot” S.A., na spływie wód podziemnych z zanieczyszczonego obszaru. Ma oczyszczać wody podziemne z substancji takich jak pestycydy HCH, DDT, dieldryna czy endryna, a także ograniczyć ich rozprzestrzenianie w środowisku. Zanieczyszczenia takie zalegają w ogromnych ilościach na starych składowiskach Zakładów Chemicznych „Organika Azot” w Jaworznie i należą do najbardziej uporczywych w środowisku naturalnym. Do bariery wprowadzono przebadane i wyselekcjonowane przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego szczepy bakterii, które mają zdolność rozkładu występujących na tym terenie zanieczyszczeń. Efektywność pracy biobariery testowana będzie przez kilka najbliższych miesięcy.
Projekt AMIIGA współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg CENTRAL EUROPE na lata 2014-2020.
JK
(źródło: GIG)