Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, twórca i administrator Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, organizuje szkolenia z jego obsługi. Odbędą się w pięciu miastach.
Jednolity System Antyplagiatowy wykorzystywany jest do sprawdzenia prac dyplomowych pod kątem plagiatu, udostępniany nieodpłatnie wszystkim uczelniom w kraju. Jest przeznaczony do wsparcia pracy weryfikacyjnej promotora (opiekuna) pracy. Obowiązek sprawdzenia prac dyplomowych w JSA wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 25 czerwca 2016 roku. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek sprawdzania przez uczelnie pisemnych prac dyplomowych z wykorzystaniem JSA począwszy od roku akademickiego 2018/2019. Od początku roku sprawdzono już ponad 40 tys. prac dyplomowych.
W ubiegłym roku pracownicy OPI – PIB przeprowadzili dwanaście jednodniowych szkoleń z obsługi Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. Tegoroczne są kontynuacją rozpoczętego w ub. roku cyklu i tak jak poprzednie są dedykowane przede wszystkim promotorom, pracownikom wspierającym promotorów w zakresie dodawania prac do badania, a także (w wąskim zakresie) administratorom systemu JSA po stronie uczelni.
Na szkoleniu będzie można poznać obsługę interfejsu JSA, proces dodawania i badania pracy, manipulacje na tekście wprowadzane przez studentów pozwalające obejść systemy antyplagiatowe. Eksperci odpowiadać też będą na najczęściej zadawane pytania. Szkolenia odbędą się w pięciu lokalizacjach:
Zgłoszenie uczestnictwa możliwe jest jedynie poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie dedykowanej wydarzeniu. Tam też można zapoznać się z agendą spotkania. W każdym szkoleniu uczestniczyć będzie maksymalnie 100 osób. O wpisaniu na listę uczestników każdego szkolenia decyduje kolejność zgłoszeń.
MK
JSA przebadał w tym roku już 40 tys. prac dyplomowych