Podczas branżowej konferencji Supercomputing SC19 w Denver w USA Polacy zaprezentowali szczegóły superszybkiego kanału do transferu danych. Technologia zapewnia przepustowość nawet 1,2 terabita na sekundę. Dla porównania, średnia prędkość niekomercyjnego internetu w Polsce to dziś 54 megabita na sekundę. Stworzony superkanał jest więc z ponad 22 tys. razy szybszy.
Podczas konferencji szczegóły zaprezentowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wspólnie z firmą ADVA Optical. PCSS to uznany ośrodek naukowo-badawczy afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Zajmuje się infrastrukturą informatyczną nauki oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Realizuje projekty z ponad tysiącem partnerów z całego świata. Zarządza m.in. krajową siecią szerokopasmową PIONIER.
Nowa, oszałamiająco szybka technologia pomoże uczonym w transferze ogromnej ilości danych (big data). Szczególnie przydatna będzie w sytuacjach, gdy wiele ośrodków równolegle prowadzi swoje analizy, np. w astrofizyce czy radioastronomii.
Naukowcy w Polsce korzystają z szerokopasmowej sieci Polskiego Internetu Optycznego PIONIER. Stanowi on bazę dla badań dotyczących informatyki, telekomunikacji czy usług dla społeczeństwa informacyjnego. PIONIER łączy m.in. centra komputerów dużej mocy zlokalizowane w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.
Do tej pory największą „roboczą” przepustowością sieci były kanały 400 gigabitów na sekundę. Teraz udało się je podwoić, a nawet potroić do 1,2 terabita na sekundę, dzięki temu, że eksperci wykorzystali wiedzę inżynierską do zwiększenia przepustowości istniejących połączeń.
To pierwsza tego typu realizacja w branży wykonana nie w warunkach laboratoryjnych, ale na działającej infrastrukturze sieci PIONIER. Podczas konferencji Supercomputing SC19 w Denver można było obserwować na żywo status urządzeń laboratorium optycznego z Poznania i posłuchać ekspertów PCSS.
JK
(Źródło: CSS IChB PAN)