Aktualności
Sprawy nauki
28 Listopada
Źródło: www.uw.edu.pl/
Opublikowano: 2017-11-28

Trzeci grant ERC dla prof. Sankowskiego z UW

Prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego jako pierwszy uczony w Polsce otrzymał po raz trzeci grant Europejskiej Rady ds. Badań. Tym razem jest to Consolidator Grant ERC, dzięki któremu będzie próbował stworzyć nowe uniwersalne algorytmy.

Wiosek profesora opiewał na ponad 1,5 mln euro i dotyczył badania teoretycznego pt. „Towards Unification of Algorithmic Tools”, w skrócie TUgbOAT, czyli po angielsku „holownik”.

– Zadamy pytanie, czy da się stworzyć proste algorytmy, które miałyby i prostą analizę, i można byłoby ich zawsze użyć do konkretnego problemu. Zastosowanie współczesnych zaawansowanych algorytmów jest ograniczone do szczególnych przypadków. Będziemy się koncentrować na stworzeniu rozwiązań, które byłyby zawsze najlepsze. Można to nazwać rodzajem unifikacji algorytmicznej – tłumaczy prof. Piotr Sankowski.

Przez pięć lat będą trwały badania jednocześnie z trzech obszarów: tworzenie zunifikowanych algorytmów grafowych, problemy on-line oraz wykorzystywanie dodatkowych właściwości danych. – Ciekawym aspektem ostatniego obszaru jest znalezienie algorytmów, które umieją wykorzystać dodatkowe własności danych nawet bez wiedzy o nich – mówi prof. Sankowski.

Pierwszy milion od ERC prof. Sankowski otrzymał w 2010 r. na przedsięwzięcie „PAAL – Practical Approximation Algorithms Library”. Badania dotyczyły projektowania i analizowania szybkich aproksymacyjnych algorytmów dla problemów, dla których komputerowe rozwiązanie jest niemożliwe, bo obliczenia trwałyby zbyt długo. W pracach brali udział naukowcy z UW i z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie. W 2015 r. uczony z UW otrzymał kolejny grat ERC – Proof of Concept na komercjalizację wyników badań. To w czasie jego trwania założył spółkę spin off z UW – MIM Solutions. – Pomagamy firmom e-commerce określić zachowania konsumentów, przewidzieć, co może się spodobać użytkownikowi i co kupi. Czasami jakość sprzedaży udaje się poprawić bardziej, czasami mniej – mówi prof. Sankowski.

Źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)