Aktualności
Sprawy nauki
27 Lipca
Opublikowano: 2020-07-27

Trzy Polki w Zarządzie EURODOC

Trzy Polki zostały wybrane do Zarządu Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców na kadencję 2020/2021. Po raz pierwszy Zgromadzenie Generalne EURODOC odbyło się online.

EURODOC jest międzynarodową federacją 32 krajowych stowarzyszeń doktorantów i młodych naukowców z Unii Europejskiej i Rady Europy. Jej siedziba znajduje się w Brukseli. EURODOC reprezentuje interesy doktorantów i młodych naukowców na szczeblu europejskim w dziedzinie edukacji, badań i rozwoju zawodowego oraz pracuje nad polepszeniem programów studiów doktoranckich i standardów prowadzonych badań w Europie. Organizacja ma na celu wspieranie wymiany informacji na tematy związane z młodymi badaczami, organizację spotkań i debat młodych naukowców. Przedstawiciele EURODOC uczestniczą w opracowywaniu wytycznych związanych ze szkolnictwem wyższym i badaniami w Europie.

W wyniku wyborów nowych władz organizacji, w jej Zarządzie znalazły się trzy Polki. Wiceprzewodniczącą została mgr Beata Zwierzyńska, doktorantka w Dolnośląskiej Szkole Wyższej w programie European Doctorate in Teacher Education, wykładowca DSW oraz trenerka Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na sekretarza wybrano mgr in. Agnieszkę Żyrę, doktorantkę z Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Krakowskiej. Członkiem Zarządu w kadencji 2020/2021 będzie mgr inż. Katarzyna Turoń, doktorantka Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Na czele siedmioosobowego Zarządu EURODOC stanie Włoszka Giulia Malaguarnera, która zastąpi Czeszkę Evę Hnatkovą.

Wybory nowych władz poprzedziła konferencja „Open up your science!”, współorganizowana przez Krajową Reprezentację Doktorantów, EURODOC oraz finansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród poruszanych tematów były m.in. otwarta nauka dla młodych naukowców, otwarty dostęp do publikacji naukowych, zarządzanie danymi naukowymi w strukturze FAIR, współpraca w różnych dyscyplinach naukowych, popularyzacja badań naukowych, ocena działalności naukowej w kontekście indywidualnej oceny osiągnięć naukowych naukowców.

MK, źródło: KRD

 

Dyskusja (0 komentarzy)