Aktualności
Sprawy nauki
15 Września
Źródło: www.uwolnijnauke.pl
Opublikowano: 2022-09-15

Tydzień Otwartego Dostępu pod znakiem sprawiedliwości klimatycznej

„Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej” – to hasło tegorocznego Tygodnia Otwartego Dostępu. Wydarzenia w jego ramach odbywać się będą w dniach 24–30 października.

Tegoroczne hasło przewodnie, wybrane przez Komitet Doradczy Tygodnia Otwartego Dostępu, jest okazją do podjęcia wspólnych działań i podniesienia świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.

Koncentrując się na tegorocznym temacie przewodnim dotyczącym sprawiedliwości klimatycznej, chcemy wspierać nawiązywanie kontaktów i współpracy pomiędzy ruchem klimatycznym a międzynarodową społecznością otwartej nauki. Dzielenie się wiedzą jest prawem człowieka, a walka z kryzysem klimatycznym wymaga szybkiej wymiany wiedzy ponad granicami geograficznymi, gospodarczymi i dziedzinowymi – piszą organizatorzy.

I dodają, że Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu to czas na koordynację działań w różnych społecznościach, aby uczynić otwartość w badaniach standardem i umieścić sprawiedliwość w centrum tych działań. Wydarzenia odbywać się będą od 24 do 30 października. Każdy może włączyć się w obchody, organizując spotkanie, seminarium, warsztaty czy webinarium. To szansa na połączenie globalnego postępu w działaniach na rzecz otwartego dzielenia się wiedzą z kierunkiem zmian politycznych i znaczeniem problemów społecznych dotykających ludzi na całym świecie. W Polsce informacje na temat Tygodnia zbiera Koalicja Otwartej Edukacji oraz Stowarzyszenie EBIB, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i Platforma Otwartej Nauki działająca w ICM UW. Aktualne informacje publikowane są na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/tydzienopenaccess.

Więcej na temat Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu na stronie internetowej openaccessweek.org.

MK, źródło: www.uwolnijnauke.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)