Aktualności
Sprawy nauki
20 Listopada
Opublikowano: 2019-11-20

Tylko czterech Polaków w rankingu Clarivate Analytics

Nazwiska czterech polskich uczonych znalazły się w najnowszym rankingu Clarivate Analytics – prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata. To najmniej od czterech lat.

Ranking Clarivate Analytics Highly Cited Researchers 2019 (dawniej Thomson Reuters) to aktualizowane co roku zestawienie najczęściej cytowanych naukowców z całego świata. Zestawienie powstaje w wyniku analizy liczby cytowań, która jest jedną z miar wartości publikacji i świadczy o tym, w jakim stopniu prace naukowe poszczególnych badaczy wspierają i inspirują innych naukowców na całym świecie. W tym roku w rankingu znalazło się tylko czterech Polaków. Po raz pierwszy na liście pojawił się chemik prof. Jacek Namieśnik, zmarły w kwietniu rektor Politechniki Gdańskiej. Oprócz niego są jeszcze obecni także w ubiegłym roku trzej kardiolodzy: prof. Piotr Ponikowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Serca Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, od lutego p.o. rektora uczelni; prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku i prof. Michał Tendera z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W stosunku do ubiegłorocznego zestawienia HCR, w którym było 6 polskich badaczy, wypadli z niego: prof. Andrzej Budaj (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), prof. Dariusz Dudek (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) i prof. Jolanta Lissowska (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

W poprzednich latach na liście HCR znajdowało się pięciu Polaków. W 2017 roku było to czterech kardiologów (profesorowie Budaj, Ponikowski, Tendera, Torbicki) i informatyk (Computer Sciences) – prof. Andrzej Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2016 r.: ci sami kardiolodzy i prof. Jerzy (w HCR Jurek) Krzesiński, astronom (Space Sciences) z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z kolei rok wcześniej na liście najczęściej cytowanych badaczy było tylko czterech Polaków: profesorowie Budaj, Ponikowski, Tendera i Krzesiński.

Zestawienie HCR obejmuje ponad 6 tys. reprezentantów 1200 instytucji z ponad 60 krajów, włączając w to aż 23 laureatów Nagrody Nobla, w tym trzech tegorocznych. Do przygotowania rankingu wykorzystano najpopularniejszą na świecie platformę analityki naukowej w przeglądarce internetowej. Zestawienie Clarivate Analytics jest kluczowym elementem jednego z najstarszych corocznych rankingów najlepszych uniwersytetów na świecie – Academic Ranking of World Universities.

PK

Pełna lista najczęściej cytowanych naukowców świata dostępna jest na stronie Clarivate Analytics

Czytaj także: Najczęściej cytowani 

Dyskusja (0 komentarzy)