Aktualności
Sprawy nauki
11 Stycznia
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2023-01-11

Ułatwią osobom z niepełnosprawnościami przemierzanie górskich szlaków

Specjalny wózek, który umożliwi korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami zostanie skonstruowany na Politechnice Śląskiej. To efekt współpracy z Beskidzką Grupą GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier.

Współpraca będzie dotyczyć działalności naukowo-badawczej, kształcenia i doskonalenia kadr, a także realizacji wspólnych przedsięwzięć. Jednym z nich jest projekt, który umożliwi korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje specjalny wózek oraz oprogramowanie, które będzie wyznaczać dostępne dla takich osób trasy leśne i górskie w Beskidach.

Ze względu na kompleksowość tego projektu może on objąć wiele wydziałów Politechniki Śląskiej. W projekcie mamy technologie informatyczne, technologie związane z pojazdami, a także różnego rodzaju aplikacje systemowe. To także współpraca z zespołami badawczymi i ze studentami z kół naukowych, w których działa wielu pasjonatów. Temat projektu jest niezwykle interesujący – podkreśla prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Projekt specjalistycznego wózka powstaje na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ. Prace realizowane są w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ich efektem będzie też oprogramowanie, które umożliwi poruszanie się takim wózkiem na szlakach.

W tej chwili poznajemy potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, aby wózek spełniał ich oczekiwania. Wózki dostępne byłyby w systemie wypożyczalni, natomiast osoby z niepełnosprawnościami mogłyby z nich korzystać bez asysty i przemierzać szlaki w Beskidach za pomocą aplikacji czy komunikatów głosowych – wyjaśnia dr hab. inż. Piotr Folęga, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR oraz Fundacją Pogranicze Bez Barier przewiduje także realizację szkoleń. Jednym z nich ma być szkolenie ratowników górskich z zakresu obsługi dronów.

Każda dziedzina, w której się poruszamy, również ta związana z ratownictwem, ciągle się rozwija, pojawiają się nowe technologie, które wykorzystywane są w ratownictwie, jak np. drony. Dlatego chcielibyśmy współdziałać w tym zakresie z naukowcami Politechniki Śląskiej – zapowiada Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkiej grupy GOPR.

Dzięki umowie Politechnika Śląska będzie też mogła współpracować z powstającym w Bielsku Białej Śląskim Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. Byłyby tam testowane różnego rodzaju pojazdy elektryczne, które wcześniej czy później pojawią się w ratownictwie.

Jolanta Skwaradowska, źródło: PŚ

Dyskusja (0 komentarzy)