Aktualności
Sprawy nauki
23 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-23

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) to internetowa platforma informacyjna powstająca w ramach projektu Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl. Jej zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie w otwartej formie zasobów nauki wszystkim zainteresowanym. Przedsięwzięcie koordynowane jest przez Politechnikę Wrocławską, której partnerują Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.

Prace wykonywane w obszarze projektu przez zespół Laboratorium Tyfloinformatycznego Politechniki Wrocławskiej pozwolą korzystać z wiedzy, szczególnie tej z zakresu informatyki i techniki, osobom niewidomym, niedosłyszącym czy obarczonym innymi dysfunkcjami ruchu. Powstające w laboratorium różne publikacje oraz programy komputerowe mają mieć bowiem dołączone wersje dźwiękowe, migowe i dotykowe, dzięki czemu osoby niepełnosprawne będą mogły czytać maile, e-booki, a także wiadomości internetowe. Jak podkreśla Wojciech Drzewiński, kierownik odpowiedzialny za udostępnianie w AZON-ie zasobów Politechniki Wrocławskiej, jednym z głównych założeń projektu jest odpowiednie dostosowanie części materiałów pochodzących z wrocławskiej uczelni i Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej w taki sposób, by niepełnosprawni użytkownicy mogli otrzymywać informacje w najbardziej pożądanej przez nich formie.

Tyflolaboratorium ma stać się miejscem, w którym opracowana zostanie największa w Polsce kolekcja literatury technicznej dostępna dla osób z różnymi dysfunkcjami, a w ramach AZON-u udostępnionych ma zostać około 500 publikacji z obszaru podstaw matematyki, informatyki czy zarządzania. W praktyce wyglądać to będzie w ten sposób, że np. osoba niewidoma, chcąca zapoznać się z interesującymi ją informacjami, będzie mogła skorzystać z funkcji nadającego tekst czytacza, a nadto dostanie możliwość wyświetlenia na monitorze grafiki dotykowej wypukłej wersji rysunku. To o tyle istotne, że właśnie grafiki, do których należą chociażby wzory matematyczne, są niedostępne dla osób niewidomych, ograniczając w ten sposób ich dostęp do wiedzy technicznej. W Tyflolabie naukowcy zajmują się udostępnianiem tychże grafik wykorzystując nowoczesne, uniwersalne języki składu tekstu, jak chociażby MATHTML, pozwalające raz napisać wzór, który jest w następnej kolejności rysowany graficznie albo odczytywany przez automatycznego czytacza w języku naturalnym, albo wreszcie wyświetlany na linijce brailowskiej.

Opracowane we wrocławskim laboratorium publikacje mają być dostępne na smartfonach i tabletach.

az

(źródło: pwr.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)