Uniwersytet Medyczny w Lublinie został liderem sporządzonego po raz pierwszy rankingu udziału kobiet wśród autorów publikacji naukowych na uczelniach całego świata. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie inne uczelnie z Polski.
Zestawienie jest częścią corocznego międzynarodowego CWTS Leiden Ranking 2019, którzy mierzy aktywność naukową uczelni w oparciu o publikacje naukowe ich pracowników. W tym roku po raz pierwszy uwzględniono też wskaźnik równowagi płci wśród publikowanych autorów. Okazuje się, że kobiety stanowiły około 30% wszystkich autorów publikacji, jakie ukazały się na 963 ujętych w klasyfikacji zestawieniach między 2014 a 2017 rokiem.
– Uczelnie europejskie, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej, mogą pochwalić się większym udziałem kobiet-publikowanych autorek wśród swej kadry niż uniwersytety Ameryki Łacińskiej – wskazuje Ludo Waltman z holenderskiego Uniwersytetu w Lejdzie, którego zespół opracował wskaźnik „gender”. Słabo wypadły w rankingu uczelnie azjatyckie.
Najwyższy wynik – 56% kobiet wśród autorów publikacji – uzyskał Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Kolejne miejsca na podium zajęły: brazylijski Uniwersytet w Marindze (54,1%) i Uniwersytet Belgradzki w Serbii (53,5%). Kobiety dominowały też wśród autorów opublikowanego dorobku naukowego Uniwersytetu Gdańskiego, który z wynikiem 52,9% uplasował się na 4. pozycji. Trzy oczka niżej sklasyfikowano Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (51%). W pierwszej „20” znalazło się aż 7 polskich uczelni. Na miejscu 12. – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, na 13. – Uniwersytet Medyczny w Łodzi, na 15. – Warszawski Uniwersytet Medyczny, a na 19. – Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
W rankingu sklasyfikowano blisko 1000 uczelni z całego świata.
Źródło: PAP