Aktualności
Sprawy nauki
27 Października
Fot. Paweł Supernak/PAP. Źródło: naukawpolsce.pap.pl/
Opublikowano: 2017-10-27

Uroczystość wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów

Zdaniem premier Beaty Szydło ważne jest, by politycy słuchali polskich naukowców i przedstawicieli kultury. Podczas gali wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów 26 października zapewniła, że rząd będzie dalej działał tak, by wyzwalać energię i potencjał naukowców.

W czwartek w KPRM odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. Przyznano 6 nagród za osiągnięcia naukowe, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny; 3 nagrody zespołowe za osiągnięcia naukowo-techniczne; 10 nagród za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego; a także 25 nagród za rozprawy doktorskie. “Każda z 44 nagród (…) jest dla mnie i dla naszej ojczyzny powodem do dumy” – zadeklarowała Beata Szydło podczas przemówienia inaugurującego uroczystość.

“Uważam, że jest to niezwykle ważne, by politycy – zarówno ci sprawujący władzę, jak reprezentujący mniejszość parlamentarną – słuchali państwa, słuchali polskich naukowców, słuchali przedstawicieli kultury” – podkreśliła premier, zwracając się do nagradzanych artystów i naukowców.

Jak dodała, bez wsłuchiwania się w głos Polaków “nie może być dobrych rządów i nie może być dobrej władzy, nie może być dobrej i stojącej na wysokim poziomie debaty publicznej”. “Państwo w sposób wybitny reprezentujecie świat nauki, kultury i w naturalny sposób jesteście i musicie być ważnym głosem w tej debacie” – zwróciła się Szydło do laureatów nagród.

“Każdy z państwa swoją pracą pokazuje, że to w Polsce bije dziś serce nowoczesności, innowacyjności i wiedzy” – mówiła. I zapewniła: “Rząd, którym mam zaszczyt kierować, będzie w dalszym ciągu systematycznie i z determinacją podejmował kroki, by ten potencjał i tę energię wyzwolić”.

Premier przekonywała, że polska nauka i kultura jest dla niej i jej rządu szczególnie ważna. “Mogę państwa zapewnić, że nie zabraknie nam determinacji, aby wspierać tak istotne dla naszego narodu elementy jego tożsamości i obszary, od których zależy nasza przyszłość” – zadeklarowała.

Jak powiedziała, należy to robić przede wszystkim przez aktywne promowanie dorobku nagrodzonych w czwartek osób, a także przez zachęcanie naukowców, dla których nagrodzeni są wzorem, by “nie ustawali w dążeniach do osiągania wybitnych sukcesów”.

“My staramy się to robić od początku, od momentu, kiedy Polacy nam zaufali i powierzyli nam odpowiedzialność za Polskę” – zapewniła Beata Szydło. “Stawiamy na innowacyjny rozwój Polski, wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa naszych rodaków i utrwalanie wśród nich dumy z osiągnięć polskich naukowców. Zdajemy sobie sprawę, że to nauka jest tym fundamentem, na którym należy opierać naszą siłę gospodarczą i realizować te cele. Państwa działania, które dziś nagradzamy, wpisują się w tę strategię” – dodała.

Premier wyjaśniła, że wybrała KPRM jako miejsce wręczenia nagród, gdyż chce, by jej kancelaria była miejscem “pełnym dyskusji i debat”. “By to właśnie tu powstały idee i pomysły, których celem jest dobro naszej ojczyzny Polski” – wskazała.

W uroczystości wziął też udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Nazwiska laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów ogłoszono już latem. Nagrody za osiągnięcie naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny za rok 2016, trafiły do sześciu profesorów. Nagrody przyznano też trzem zespołom za osiągnięcia naukowo-techniczne. Pełna lista laureatów TUTAJ.

Nagrody zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy przyznano je w 1994 r. Od tego czasu wręczono już łącznie ponad 1100 nagród. Laureatów wskazuje Zespół ds. Nagród powoływany przez premiera na 3-letnią kadencję. W obecnej kadencji w jego skład wchodzi 20 osób.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)