Aktualności
Sprawy nauki
24 Stycznia
Źródło: zlotymedal.mtp.pl
Opublikowano: 2018-01-24

Uszlachetnianie nasion nagrodzone

Automat z systemem wizyjnym do skaryfikacji oraz oceny zdrowotności nasion dębu przeznaczonych do siewu w szkółkach kontenerowych wyróżniony został przez ekspertów branżowych złotym medalem podczas Międzynarodowych Targów Rolniczych POLAGRA-Premiery 2018.

Nagrodzony aparat triumfował w kategorii Maszyny i urządzenia rolnicze. Maszyna oznaczona została symbolem o nazwie „nowość”, albowiem pierwsza publiczna prezentacja techniki jego działania odbyła się w czasie wspomnianej wystawy.

Automat opracowany i stworzony został przez konsorcjum, w składzie którego znalazły się: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu oraz firma PW PROMAR Poznań. Całość nagrodzonej konstrukcji złożona jest z układu kontrolno-pomiarowego, podajnika wibracyjnego, magnetycznego chwytaka z pozycjonerem oraz z modułu skaryfikacyjnego mającego postać dwóch noży, które obracają się przeciwbieżnie.

W składzie urządzenia znajdują się ponadto dwa, podłączone do przemysłowego komputera, moduły wizyjne. Jeden z nich ma na celu oszacowanie długości i położenia nasion, dzięki czemu możliwe jest ustalenie ich orientacji. Drugi natomiast ma za zadanie nagrać obraz przekroju żołędzi, które są następnie oceniane przez komputer pod względem zdrowotności, a potem odpowiednio sortowane.

Automat został także zgłoszony do udziału w konkursie Wybór Konsumentów na najlepszy produkt demonstrowany w czasie targów. Głosowanie za pomocą specjalnej strony internetowej potrwać ma do 21 lutego br.

az

(źródło: agh.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)