Aktualności
Sprawy nauki
29 Maja
Opublikowano: 2018-05-29

UW otwiera giełdę wynalazków

Działający przy Uniwersytecie Warszawskim Ośrodek Transferu Technologii utworzył serwis internetowy, w którym zainteresowane firmy i inwestorzy mogą w łatwy sposób przeglądać i kupować dostępne wynalazki i wyniki badań naukowych objętych ochroną patentową.

Na stronie internetowej Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii udostępniono listę wybranych wynalazków, które w ostatnich latach powstały na UW. Wszystkie prezentowane pozycje objęte są ochroną patentową.

– Przez ostatnie lata na Uniwersytecie Warszawskim przybyło sporo własności intelektualnej z różnych dziedzin i dyscyplin naukowych. Większość z prezentowanych na nowo utworzonej giełdzie wynalazków cechuje wysoka specyfika, przez co mogą one zainteresować firmy działające w niszach lub te o wyrafinowanych potrzebach. Tego typu rozwiązania trudno w łatwy sposób odnaleźć w gąszczu serwisów internetowych polskich uczelni, ośrodków naukowych i badawczych. Dlatego stworzyliśmy platformę, na której w uniwersalnej formule sklepu internetowego w przejrzysty sposób prezentujemy wszystkie dostępne patenty – wyjaśnia Robert Dwiliński, dyrektor UOTT UW. Celem utworzenia serwisu jest skrócenie czasu, jakiego potrzeba, by opracowane wynalazki ujrzały światło dzienne w postaci produktów i rozwiązań dostępnych na rynku.

Każdego roku na UW przybywa kilkadziesiąt patentów. Niektóre z nich szybko stają się przedmiotem negocjacji z firmami zainteresowanymi ich kupnem. Inne czekają na inwestorów. Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii wspiera naukowców w komercjalizacji ich odkryć, pomagając jednocześnie przedsiębiorcom docierać do zespołów naukowych, które mogą pomóc w rozwoju biznesu. Giełda patentów utworzona została na wzór podobnych giełd utrzymywanych przez duże zachodnie uniwersytety, ma być jednym z narzędzi realizacji tej misji.

Serwis „Wykup patent UW” dostępny jest pod adresem: https://oferta.uw.edu.pl/WYKUP_PATENT_UW.

Anna Kaczmarska

Dyskusja (0 komentarzy)