Aktualności
Sprawy nauki
16 Lutego
Opublikowano: 2021-02-16

W czerwcu Europejskie Dni Badań i Innowacji

Tegoroczne Europejskie Dni Badań i Innowacji odbędą się 23 i 24 czerwca – poinformowała Komisja Europejska. Wydarzenie będzie oficjalną inauguracją Horyzontu Europa, nowego programu UE w zakresie badań i innowacji.

Program będzie koncentrował się na nowych inicjatywach mających na celu wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz podkreśli znaczenie wspólnych badań i innowacji w pocovidowej rzeczywistości, a także dla bardziej ekologicznej i bardziej cyfrowej przyszłości. Dwudniowe wydarzenie zgromadzi polityków, naukowców, przedsiębiorców i obywateli, którzy będą debatować i kształtować przyszłość badań i innowacji w Europie i poza nią. Podobnie jak w poprzednich edycjach, konferencja polityczna ma przyciągnąć tysiące uczestników z całego świata.

Wiadomości i aktualizacje dotyczące czerwcowego wydarzenia będą regularnie udostępniane w mediach społecznościowych i oznaczane hasztagiem #RiDaysEU, a także na stronie internetowej wydarzenia.

Od pierwszej edycji w 2019 r. Europejskie Dni Badań i Innowacji są corocznym sztandarowym wydarzeniem Komisji Europejskiej poświęconym przyszłości badań naukowych i innowacji. Konferencja stwarza okazję do nawiązania kontaktów, podsumowania osiągnięć badań i innowacji oraz zebrania opinii szerokiego spektrum decydentów, interesariuszy i obywateli na temat tego, jak polityka i finansowanie badań i innowacji może przyczynić się do realizacji europejskich priorytetów. Zeszłoroczne wydarzenie online przyciągnęło ponad 35 tys. zarejestrowanych uczestników ze 188 krajów. Wzięli oni udział w 146 panelach.

Nowy program Horyzont Europa ruszył w styczniu tego roku. Obejmuje perspektywę finansową 2021–2027. Jego budżet wynosi około 95 mld euro i jest o blisko 20 mld euro większy niż w Horyzoncie 2020. Głównym celem Horyzontu Europa jest wzmocnienie wpływu badań i innowacji na rozwój polityk UE, wsparcie wdrażania innowacji przez europejski przemysł, w tym MŚP i sprostanie globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatu i celom zrównoważonego rozwoju wyznaczonym przez ONZ.

źródło: KPK

Dyskusja (0 komentarzy)