Aktualności
Sprawy nauki
16 Maja
Opublikowano: 2022-05-16

W czwartek dzień informacyjny ERC Mentoring Initative

Dzień informacyjny dla wszystkich zainteresowanych ERC Mentoring Initative odbędzie się w najbliższy czwartek, 19 maja. Inicjatywa ma pomóc w zwiększeniu uczestnictwa w grantach European Research Council.

W Polsce ruszyła nowa inicjatywa Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, której celem jest wsparcie naukowców w przygotowaniu jak najlepszych wniosków o granty ERC. Utworzono bazę mentorów, w której znaleźli się laureaci i laureatki grantów ERC oraz naukowcy i naukowczynie wcześniej zasiadający w panelach oceniających wnioski o granty. Mentorzy wesprą swoją wiedzą i doświadczeniem osoby zamierzające ubiegać się o granty ERC.

Inicjatywa mentoringu, zaproponowana przez Radę Naukową ERC, ma na celu zwiększenie szans naukowców, z krajów bądź regionów o słabszych dotychczas wynikach, na pozyskanie grantów tej prestiżowej agencji. Chodzi po prostu o maksymalne skorzystanie z potencjału intelektualnego wszystkich części Europejskiej Przestrzeni Badawczej – tłumaczy prof. Andrzej Jajszczyk, wiceprzewodniczący ERC.

Dodaje, że w odpowiedzi na majowy komunikat biura ERC, 750 grantobiorców i byłych ekspertów ERC wyraziło chęć pełnienia roli mentorów, pomagających i doradzających osobom zainteresowanym. Europejska Rada ds. Badań Naukowych pozostawiła decyzję dotyczącą modelu realizacji ERC Mentoring Initiative w gestii poszczególnych państw członkowskich. Polski koordynatorem przedsięwzięcia zostało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a w jego wdrażaniu wezmą udział także pozostałe największe agencje finansujące krajowe badania: Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.

Liczymy na to, że dzięki wsparciu doświadczonych laureatów grantów ERC polscy badacze zyskają bezcenną wiedzę, pozwalającą im osiągnąć sukces w aplikowaniu o środki dostępne w ramach programu Horyzont Europa. Jako KPK na co dzień propagujemy wiedzę o Horyzoncie Europa i konsultujemy projekty wniosków o dofinansowanie z programu. Ta inicjatywa jest szczególna – tym razem będziemy wskazywać mentorów z bazy udostępnionej przez ERC i inicjować kontakt pomiędzy aplikującym a mentorem – podkreśla Magdalena Bem‑Andrzejewska, dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, pełniącego funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Programu Ramowego UE Horyzont Europa.

Wspomniane instytucje umożliwiły swoim beneficjentom spełniającym kryteria aplikowania o grant ERC (ERC Starting Grants – od 2 do 7 lat po doktoracie, ERC Consolidator Grants – od 7 do 12 lat po doktoracie oraz ERC Advanced Grants – dla naukowców z imponującym dorobkiem z ostatnich 10 lat) skorzystanie z inicjatywy i sfinansowanie kosztów udziału w niej ze środków pochodzących z już realizowanych projektów finansowanych przez te instytucje. Lista programów, które pozwalają na wzięcie udziału w ERC MI, jest dostępna na stronie internetowej inicjatywy.

Nabór w ramach ERC MI ma charakter ciągły. Zainteresowani naukowcy mogą się zgłaszać, wypełniając formularz, w którym należy wskazać, jaki grant krajowy realizują.

Natomiast w najbliższy czwartek, 19 maja, odbędzie się dzień informacyjny ERC Mentoring Initiative, w trakcie którego zostaną przedstawione zasady działania i główne założenia ERC MI. Zaplanowano także sesję pytań i odpowiedzi. Spotkanie odbędzie się w formie online w godz. 10:00–12:00. Link do połączenia można zdobyć, rejestrując się na wydarzenie.

MK

Agenda spotkania

Dyskusja (0 komentarzy)