Aktualności
Sprawy nauki
23 Listopada
Źródło: Uniwersytet Opolski
Opublikowano: 2022-11-23

W Opolu powstało Centrum Naukowo-Badawcze USK

W Opolu otwarto Centrum Naukowo-Badawcze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jednostka zajmuje się wsparciem kadry naukowej w prowadzeniu badań medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz transferem ich wyników do gospodarki. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów.

Otwarte oficjalnie Centrum Naukowo-Badawczego USK w Opolu otwarto 22 listopada. Oprócz naukowców i studentów skorzystają z niego także pacjenci, dla których ma to być miejsce, gdzie będą poddawani badaniom klinicznym. W skład nowej jednostki wchodzi Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa.

Centra ulokowano w zaadoptowanym budynku na terenie kompleksu szpitalnego. Pracownie, laboratoria i pokoje badawczo-lekarskie wyposażono w najwyższej klasy aparaturę medyczną, m.in. trzyteslowy rezonans magnetyczny, aparat do pomiarów przezskórnej prędkości tlenu do badań z zakresu chirurgii naczyniowej, urządzenie klasy premium do badań USG serca (jedno z kilkunastu takich w Polsce), holograficzny system do obrazowania podczas wykonywania zabiegów m.in. kardiologicznych czy chirurgicznych. CN-B USK w Opolu dysponuje też infrastrukturą informatyczną, pozwalającą na przetwarzanie dużej ilości danych i realizację programów badawczych z zakresu sztucznej inteligencji.

Zespół naszego centrum to specjaliści od doradztwa naukowego, planowania, organizacji, koordynacji badań, a także obsługi prawnej, wsparcia w pozyskiwaniu finansowania na badania i rozliczeń – wylicza dr hab. n. med. Marek Cisowski, dyrektor CN-B USK w Opolu. – Naszym celem jest komplementarne wsparcie badań medycznych, w tym przede wszystkim nad chorobami cywilizacyjnymi, w takich dziedzinach, jak kardiologia, neurologia, ortopedia czy choroby naczyń – dodaje.

Oferta centrum skierowana jest do naukowców z dziedziny medycyny i ochrony zdrowia, firm medycznych, ale też szeroko pojętego biznesu.

Aktywność naukowa środowiska medycznego Opola doprowadziła do powstania Centrum Naukowo-Badawczego. Utworzyliśmy je także z myślą o studentach i absolwentach kierunku lekarskiego, żeby mogli tu realizować naukowe pasje i ambicje. Liczymy, że to jeden z czynników, który skłoni ich do związania się na dłużej z naszym regionem – mówi prof. dr hab. Jacek Lipok, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego.

Na uruchomienie Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych szpital, jako partner Uniwersytetu Opolskiego, pozyskał grant Agencji Badań Medycznych w wysokości ponad 8,7 mln zł. Z kolei Centrum Badań i Innowacji – za ponad 31 mln zł – powstało dzięki dofinansowaniom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Ministerstwa Nauki i Edukacji.

źródło: UO

 

Dyskusja (0 komentarzy)