Aktualności
Sprawy nauki
05 Października
Opublikowano: 2020-10-05

W przyszłym tygodniu wręczenie Nagrody NCN

Gala wręczenia Nagrody Narodowego Centrum Nauki odbędzie się 14 października w krakowskich Sukiennicach. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest co roku trzem naukowcom do 40 roku życia za wybitne osiągnięcia w obszarze badań podstawowych. Laureaci oprócz symbolicznych statuetek otrzymają także 50 tys. złotych.

Nagroda NCN to wyróżnienie ustanowione przez Radę NCN w 2013 r. Jego główną ideą jest wsparcie młodych i wybitnych uczonych w działalności naukowej, a także podkreślenie znaczenia badań podstawowych prowadzonych w naszym kraju. Nagroda przyznawana jest w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych. Laureaci wybierani są na podstawie decyzji Kapituły, w skład której wchodzi dyrektor oraz Rada NCN, a także przedstawiciele fundatorów Nagrody.

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają byli członkowie Rady NCN, przedstawiciele zespołów ekspertów NCN, laureaci Nagrody NCN z lat poprzednich oraz inne znaczące postaci środowiska naukowego, wskazane przez dyrektora NCN i Radę NCN. W tegorocznej edycji zgłoszone zostały 53 osoby, spośród których wyłoniono sześciu finalistów, po dwóch z każdej dziedziny badawczej. Ostateczny wybór Kapituły i nazwiska zwycięzców poznamy 14 października w tracie uroczystego rozdania, które tradycyjnie odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

W ubiegłym roku nagrody trafiły do dwóch naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr. hab. Dawida Pinkowicza i dr. hab. Michała Wierzchonia oraz dr. Romana Szczęsnego z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Fundatorem tegorocznego wyróżnienia w grupie nauk o życiu jest Adamed Pharma S.A, fundatorem wyróżnienia w grupie nauk ścisłych i technicznych Fundacja KGHM Polska Miedź, natomiast współfundatorem nagrody w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce firma INGLOT Sp. z.o.o. W związku z trwającą pandemią liczba bezpośrednich uczestników uroczystości w Sukiennicach zostanie znacznie ograniczona w stosunku do poprzednich lat. Relacja z przebiegu wydarzenia zostanie udostępniona na profilu NCN na Facebooku oraz na stronie NCN. Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

MK

Aktualizacja: W związku z sytuacją epidemiczną uroczystość wręczenia Nagrody Narodowego Centrum Nauki, która miała się odbyć 14 października br. w Sukiennicach, została odwołana. Uroczystość odbędzie się w innym terminie.

Dyskusja (0 komentarzy)