We wrześniu odbędą się wybory do Rady Doskonałości Naukowej. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane od maja do lipca.
Dobiega końca pierwsza kadencja Rady Doskonałości Naukowej. Organ ten w 2019 roku zastąpił Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. Jego głównym zadaniem jest nadzorowanie indywidualnych postępowań awansowych i dbanie o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora. W pierwszym składzie RDN zasiadło 141 członków, którzy pracują obecnie w ośmiu zespołach dziedzinowych (nauk humanistycznych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, rolniczych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, teologicznych, sztuki). Przewodniczącym gremium jest prof. Grzegorz Węgrzyn.
W tym roku odbędą się wybory członków Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2024–2027. Ogłoszono właśnie harmonogram ich przeprowadzenia. Głosowanie zaplanowano na wrzesień tego roku. Wcześniej, od 1 maja do 31 lipca, będzie można zgłaszać kandydatów na członków RDN. Zgłoszenie musi zawierać:
Jak zaznaczono, wybory zostaną przeprowadzone przy wykorzystaniu systemu elektronicznego. Przypomnijmy, że przed czterema laty frekwencja wyniosła blisko 63%,
W ubiegłym roku roku do Rady Doskonałości Naukowej wpłynęło łącznie 1655 wniosków o wszczęcie postępowań o awans naukowy, tj. więcej o 6,7% w stosunku do 2021. Liczba wniosków w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego spadła o 7,4% – do 1001, zaś w sprawie nadania tytułu profesora wzrosła o 39% – do 654. Rada rozpatrzyła łącznie 518 wniosków o nadanie tytułu profesora oraz 52 wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ostatecznie prezydentowi przedstawiono łącznie 496 kandydatów do tytułu profesora.
MK