Opracowanie, wytworzenie i wprowadzenie na rynek stopu miedzi o wyjątkowych właściwościach zakłada umowa podpisana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i firmą DACPOL. Prace prowadzone będą w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym UKSW.
Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW, realizując projekt finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, projektuje nowe stopy miedzi, srebra oraz tytan-ren. Wytwarza je metodami atomizacji ultradźwiękowej i przetwarza technologiami druku 3D. Celem Laboratorium Druku 3D, działającego w ramach MCB od lipca tego roku, jest rozwój technologii wytwarzania przyrostowego ze szczególnym naciskiem na projektowanie i wytwarzanie nowych materiałów oraz opracowywanie parametrów ich przetwarzania.
Umowa z firmą DACPOL dobrze wpisuje się w cele i założenia projektu realizowanego przez MCB UKSW. Jej celem jest wykorzystanie nowych stopów miedzi i srebra (Cu-Ag) w postaci proszku do produkcji elementów grzejnych o wysokich wymaganiach związanych z przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Firma jako pierwsza na świecie będzie mogła wprowadzić na rynek produkty o wyższych właściwościach wytrzymałościowych i funkcjonalnych niż dotychczas stosowane. Znajdą one zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym czy elektronicznym. Nowe proszki miedzi to obok opracowywanych w laboratorium MCB UKSW stopów na bazie srebra i tytan-ren jedne z najbardziej perspektywicznych materiałów, które dzięki wprowadzeniu na rynek światowy przyczynią się do popularyzacji zaawansowanych materiałów produkowanych w Polsce.
Chcemy umożliwić polskim przedsiębiorcom wprowadzenia na rynek produktów z nowych, niedostępnych u światowej konkurencji materiałów metalicznych oraz zwiększenie sprzedaży proszków metalicznych o specjalnych właściwościach – zapowiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
Zaznaczył jednocześnie, że podpisane porozumienie to preludium do uroczystego otwarcia trzeciego kampusu UKSW w Dziekanowie Leśnym, którego częścią jest Multidyscyplinarne Centrum Badawcze.
W Centrum prowadzone są badania służące gospodarce, jest to miejsce współpracy nauki z biznesem. Nasi młodzi naukowcy podejmują działania, których owocem jest niniejsza umowa. Życzę dobrych pomysłów i aby cel główny, czyli połączenie nauki i gospodarki, jak najszybciej był realizowany – dodał.
Pierwsze w Polsce kompleksowe laboratorium druku 3D jest odpowiedzią na potrzeby transformacji przemysłowej, w tym zielonej technologii. Pracownie tworzą trzy sekcje: kwantowo-mechanicznego modelowania nowych materiałów, wytwarzania i badania opracowanych rozwiązań oraz opracowywania parametrów druku 3D. W laboratorium podejmowane są prace związane z wprowadzaniem na rynek nowych materiałów metalicznych bazujących na polskich surowcach (ren, miedź, srebro) oraz optymalizacją parametrów wybranych technologii druku 3D, które umożliwiają wykorzystanie opracowanych materiałów w praktyce przemysłowej.
źródło: UKSW, MEiN