Wiceministrowie nauki i szkolnictwa wyższego: prof. Marek Gzik i prof. Andrzej Szeptycki będą w tym tygodniu gośćmi podcastu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”. W rozmowach poruszone zostaną tematy wyzwań i celów polityki innowacyjnej w Polsce, a także współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauki.
„Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?” to cykl spotkań organizowanych z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. W rozmowach, które raz w miesiącu prowadzi prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN, poruszane są kwestie szkolnictwa wyższego i systemu nauki. Do udziału w podcastach zapraszani są nie tylko naukowcy, ale również politycy.
W tym tygodniu gośćmi będą dwaj wiceministrowie nauki i szkolnictwa wyższego. We wtorek, 23 stycznia, dyskusja z prof. Markiem Gzikiem poświęcona będzie innowacjom. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się główne wyzwania i cele polityki innowacyjnej w Polsce; praktyki i doświadczenia innych krajów w zakresie wspierania innowacji, które mogłyby być przeniesione do Polski; obszary i sektory, w których Polska ma największy potencjał innowacyjny i konkurencyjny; bariery dla współpracy między sektorem naukowym a biznesowym i administracją publiczną w absorbowaniu i promowaniu innowacji. Pojawią się także pytania o plany i działania ministerstwa na rzecz poprawy jakości i efektywności systemu szkolnictwa wyższego i nauki w kontekście innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia w zakresie patentowania oraz komercjalizowania wyników badań, a także o wizję dialogu między przedstawicielami środowiska naukowego i biznesowego z ministerstwem w zakresie innowacji.
Z kolei dzień później, 24 stycznia, gościem będzie prof. Andrzej Szeptycki, a na liście tematów są m.in. współpraca międzynarodowa w dziedzinie nauki i innowacji jako priorytet polityki naukowej; proponowane przez ministerstwo wsparcie dla mobilności naukowców i studentów oraz przyciągnięcie zagranicznych talentów do Polski i zatrzymywanie krajowych naukowców. Będą także pytania o ułatwianie transferu wiedzy i technologii między sektorem akademickim a gospodarczym oraz o zwiększenie udziału Polski w europejskich i globalnych projektach i sieciach naukowych.
Początek obu rozmów o godz. 17:00 i będą transmitowane na profilach Polskiej Akademii Nauk w serwisach społecznościowych Facebook, LinkedIn oraz YouTube. Widzowie będą również mogli zadawać pytania.
Patronat medialny nad cyklem podcastów „Co tam, PANie, w polityce naukowej?” sprawuje „Forum Akademickie”. Wszystkie poprzednie spotkania można obejrzeć na stronie internetowej PAN.
MK