Aktualności
Sprawy nauki
30 Lipca
Źródło: NCBR
Opublikowano: 2019-07-30

Wojciech Kamieniecki dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Dr inż. Wojciech Kamieniecki został powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego kadencja potrwa trwa 4 lata.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nowy dyrektor wybrany został w drodze konkursu. Wojciech Kamieniecki od 16 kwietnia 2019 roku był pełniącym obowiązki dyrektora NCBR. Wcześniej zasiadał w Radzie tej instytucji wśród członków reprezentujących środowiska społeczno-gospodarcze i finansowe.

– Dr Wojciech Kamieniecki będzie pełnił funkcję dyrektora NCBR w wyjątkowym okresie: zamknięcia obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i wypracowania nowych europejskich mechanizmów finansowania prac badawczo-rozwojowych. To duże wyzwanie, ale też szansa, aby pod kierownictwem nowego dyrektora Centrum – jako kluczowy podmiot łączący naukę z biznesem – aktywnie wpływało na kształtowanie polityki innowacyjnej nie tylko Polski, ale też Europy w kolejnych latach – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wybór Wojciecha Kamienieckiego pozwoli na kontynuację obecnego kierunku w rozwoju Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które w II kwartale 2019 roku osiągnęło ponad 100% realizacji celów w zakresie kontraktacji i certyfikacji środków w programach operacyjnych Inteligentny Rozwój oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój. W I półroczu bieżącego roku NCBR zawarło blisko 600 umów o dofinansowanie, których wartość przekroczyła 2,4 mld zł.

Nominacja to dla mnie zaszczyt i jednocześnie wielkie zobowiązanie. Centrum przez lata swojego funkcjonowania dobrze wpisało się w krajobraz rozwoju polskiej nauki i gospodarki. Dzięki środkom otrzymanym z NCBR powstało wiele innowacyjnych rozwiązań  i produktów. Dziś stoimy przed kolejnymi wzywaniami. Niezwykle dynamiczny rozwój technologii, rosnąca konkurencja międzynarodowa, to rzeczywistość w której przyszło nam funkcjonować. NCBR ma możliwości i odpowiednie zaplecze, by skutecznie kreować kierunki prac prowadzących naukę i gospodarkę w sferę nowoczesności. Jestem pewny, że taki cel uda się nam realizować przez kolejne lata dzięki współpracy biznesu, nauki i administracji publicznejzapowiada nowy dyrektor.

Największym mechanizmem wsparcia dla działających na terenie Polski innowatorów ponownie będzie, realizowany przez Centrum, program Szybka Ścieżka. Całkowity budżet wszystkich konkursów realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia to 2,73 mld zł. NCBR rozważa także uruchomienie dodatkowego konkursu w formule Szybkiej Ścieżki, który pozwoli na zwiększenie wsparcia dla przedsiębiorców realizujących swoje projekty na terenie województwa mazowieckiego.

Wojciech Kamieniecki jest absolwentem Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W 2017 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku ekonomia i zarządzanie. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz dużymi projektami z obszaru telekomunikacji i fotowoltaiki. Jest ekspertem w zakresie oceny projektów związanych z budową regionalnych sieci szerokopasmowych oraz sieci ostatniej mili. W latach 2016-2018 był dyrektorem NASK Państwowego Instytutu Badawczego nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. W listopadzie 2018 roku został powołany do Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której pełnił funkcję szefa Komisji Finansów. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu strategii rozwoju, zarządzania przedsiębiorstwami oraz kształtowania wartości przedsiębiorstw.

źródło: NCBR

 

Dyskusja (0 komentarzy)