Aktualności
11 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-11

Worek medali dla naukowców z UMK

Z workiem medali wrócili naukowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z Międzynarodowych Targów Wynalazczości Grand Prix Eiffel International w Paryżu oraz Kaohsiung International Invention & Design EXPO na Tajwanie.

Najwięcej powodów do dumy dała impreza we Francji, gdzie toruńscy innowatorzy zdobyli aż trzy złote medale. W Kaohsiung ich dorobek powiększył się o dwa srebrne i jeden brązowy. Laury przyznano trzem wynalazkom:

  • złoty medal w Paryżu oraz srebrny w Kaohsiung otrzymał „Stent wewnątrznaczyniowy o właściwościach przyspieszających gojenie się miejsca implantacji i ograniczających wystąpienie zakrzepicy” autorstwa naukowców z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK: dr. Macieja Gagata, dr. hab. Dariusza Grzanki oraz prof. dr hab. Aliny Grzanki;
  • złoty medal w Paryżu oraz srebrny w Kaohsiung dostał Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzyw polimerowych oraz preparat biologiczny” opracowany przez zespół z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Chemii UMK pod kierunkiem dr hab. Grażyny Dąbrowskiej (w skład zespołu wchodzą: mgr Zuzanna Znajewska, dr hab. Ewa Olewnik-Kruszkowska i dr Grażyna Szczepańska);
  • złoty medal w Paryżu oraz brązowy w Kaohsiung przyznano za „Preparat o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus i sposób wytwarzania preparatu o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus”, który stworzyli naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK: dr hab. Daniel Załuski i dr Rafał Kuźniewski.

Targi w Paryżu zgromadziły 150 wynalazków z 14 krajów, natomiast w Kaohsiung obecni byli przedstawiciele 21 krajów, prezentujący ponad 380 wynalazków. Każdy wynalazek był oceniany przez dwóch niezależnych ekspertów. Nagrodzone rozwiązania mogą liczyć na szczególne zainteresowanie inwestorów, którzy licznie odwiedzają tego typu imprezy w poszukiwaniu interesujących projektów do wdrożenia. Oba wydarzenia stawiają sobie za główny cel promocję współpracy międzynarodowej w dziedzinie badań i innowacji w przemyśle oraz umożliwienie wymiany naukowo-handlowej i transferu technologii pomiędzy wynalazcami a międzynarodowym światem biznesu oraz inwestorami zainteresowanymi inwestycjami w innowacyjne projekty.

MK

Źródło: UMK

 

Dyskusja (0 komentarzy)