Wywiad z ministrem Wojciechem Murdzkiem, wietrzenie gronostajów, spór o otwarty dostęp, uwarunkowania i potencjał zdalnego nauczania, umiędzynarodowienie i habilitacja, jak powstają modele matematyczne – to tylko kilka propozycji z najnowszego numeru „Forum Akademickiego”. Polecamy także anonsowany na okładce blok tekstów „Nie takie twarde”.
Nauki ścisłe i przyrodnicze uchodzą za twarde pod względem przedmiotu badań i metodologii. Jakie jest w nich miejsce na subiektywizm, emocje, własne przekonania naukowców? Czy zawsze stać ich na zimne, obiektywne podejście? Nie chodzi o fałszowanie wyników, bo to łatwo odkryć, lecz o kierunek podejmowanej tematyki, tworzenie hipotez, unikanie pewnych pól, interpretację rezultatów, a także ukierunkowaną popularyzację wiedzy i wypowiedzi publiczne. Elisabeth Noelle-Neumann uważała, że dostosowujemy własne opinie i przekonania do tych, które dominują w naszym środowisku. Filozof nauki Bruno Latour, socjolog Karin Knorr Cetina mówią o różnorodnych (subiektywnych, mentalnych, społecznych, kulturowych czy politycznych) uwarunkowaniach badań laboratoryjnych. Tym i podobnym sprawom poświęciliśmy okładkowy blok tekstów „Nie takie twarde”, w którym: dr hab. Barbara Pabjan z Zakładu Socjologii Kultury i Cywilizacji Uniwersytetu Wrocławskiego zastanawia się, czy wiedza naukowa jest społecznie uwarunkowana; dr Mateusz Kotowski ze Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej wyjaśnia dlaczego stereotypowy obraz nauk empirycznych jest szkodliwy; dr hab. Piotr Bylica z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego przygląda się obiektywizmowi i subiektywizmowi nauki; dr Teresa Sikora z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pisze o umysłowej sieci subiektywizmu; dr Rafał Paweł Wierzchosławski z Wydziału Psychologii i Prawa Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Poznaniu zgłębia temat obiektywności poznania w kontekście społecznym.
W numerze także:
Ponadto:
Nie brak też stałych cykli: Publikuj lub giń, Rody uczone, Kartki z dziejów nauki w Polsce, a do tego spora garść aktualności, recenzje książek, komentarze, felietony… Wrześniowy numer „Forum Akademickiego” jest już dostępny na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do lektury.
Mariusz Karwowski