Aktualności
Sprawy nauki
13 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-12-13

Wspólny apel szefów instytucji nauki i szkolnictwa wyższego

Wierzymy, że nowy rząd podejmie działania zmierzające do poprawy sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na ten sektor – piszą przedstawiciele instytucji nauki i szkolnictwa wyższego w apelu do parlamentarzystów oraz partii tworzących gabinet Donalda Tuska.

Z inicjatywy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wystosowano apel do parlamentarzystów oraz partii tworzących nowy rząd. Autorzy listu zapewniają, że reprezentowane przez nich instytucje nauki i szkolnictwa wyższego chcą aktywnie uczestniczyć w nowej sytuacji społecznej i politycznej, jaką zainicjowały wybory przeprowadzone 15 października.

Wierzymy, że nowy rząd podejmie działania zmierzające do poprawy sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na sektor nauki (…) Nasze współuczestnictwo na każdym etapie procesów decyzyjnych jest jednym z gwarantów powodzenia w rozwoju nauki i instytucji edukacyjnych w Polsce. Ścisła więź z Unią Europejską jest bezdyskusyjna, podobnie jak otwarta nauka, a także środki na rozwój dyscyplin związanych z naszym językiem, kulturą i lokalnością –czytamy w apelu, w którym wspomniano także o potrzebie dialogu, by podjąć konkretne działania dla rozwiązania narosłych problemów.

Oprócz przewodniczącego KRASP pod apelem podpisali się szefowie: Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich,  Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Krajowej Reprezentacji Doktorantów i Parlamentu Studentów RP.

Przypomnijmy, że 13 grudnia został zaprzysiężony rząd z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Tekę ministra nauki objął w nim Dariusz Wieczorek.

GaL

Apel do parlamentarzystów i partii tworzących rząd

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Trajmok 14.12.2023 18:45

    Hahahaha Oj Poloczki naukowce naiwni