Aktualności
Sprawy nauki
11 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-11

Wykrywanie chorób metodą analizy głosu pacjenta

Lekarze pod kierownictwem prof. Karola Kamińskiego, kierownika Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wspólnie z ekspertami firmy Techmo pracują nad systemem diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals). Będzie on mógł usprawnić diagnostykę medyczną w zakresie chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych i zmian neurodegeneracyjnych dzięki temu, że będzie ją można prowadzić także podczas rozmowy telefonicznej z pacjentem.

Stan zdrowia mówiącego istotnie wpływa na sposób komunikowania się, emisję głosu, składnię czy semantykę. Zarówno zaburzenia psychiczne, przewlekłe choroby zapalne, jak i zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego wpływają na mowę, a zarazem są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i chorób serca. Wcześniejsze ich wykrycie i leczenie mogą zmniejszyć śmiertelność sercowo-naczyniową. Mimo to rzadko używa się analizy mowy w diagnostyce medycznej. Dlatego zespół naukowców z UMB planuje opracowanie metody komputerowej analizy cech mowy w aspekcie występowania lub ryzyka pojawienia się zaburzeń metabolicznych, chorób układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Korzystająca z tej metody aplikacja na urządzenie mobilne, która także powstanie podczas realizacji tego projektu, umożliwi analizę uzyskanych danych i wykrycie wczesnych objawów chorobowych.

W badaniach udział weźmie ponad 500 osób z takimi problemami jak: zmiany neurodegeneracyjne, predemencja i demencja, przebyte udary i zmiany naczyniopochodne w ośrodkowym układzie nerwowym, choroba wieńcowa i miażdżyca tętnic obwodowych, niewydolność serca, otyłość, zespół metaboliczny, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby układu oddechowego, zaburzenia depresyjno-lękowe, w tym choroba afektywna jedno- i dwubiegunowa, schizofrenia.

Projekt krakowskiej Techmo, firmy specjalizującej się w technologiach przetwarzania mowy i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymała blisko 10 mln zł dofinansowania z NCBR. Realizowany będzie przez 4 lata.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (0 komentarzy)