Aktualności
10 Września
Fot. Andrzej Romański
Opublikowano: 2019-09-10

Wynalazcy z UMK docenieni w Londynie

Wynalazek „Smart materials”, opracowany przez naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został obsypany nagrodami podczas gali w prestiżowej Hali Olympia w Londynie, wieńczącej Międzynarodowe Targi Wynalazków (International Invention & Trade Expo 2019).

Prezentowane w Londynie rozwiązanie z UMK „Smart materials – inteligentne materiały separacyjne na aktywowanym substracie polimerowym ze zdefiniowaną nanoarchitekturą powierzchni” zostało uhonorowane aż trzema nagrodami:

  • złotym medalem targów;
  • diamentową nagrodą specjalną targów (Diamond Special Award);
  • nagrodą specjalną Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej i Wynalazczości (WIIPA Special Award).

Wynalazek jest efektem współpracy naukowców z Polski i Jordanii. Został opracowany przez zespół naukowców pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK (współautorzy: dr Joanna Kujawa – UMK w Toruniu, prof. Samer Al-Gharabli – GJU w Ammanie). Rozwiązanie jest opatentowane i posiada duży potencjał komercjalizacyjny. Zastosowanie wynalazku umożliwi wytwarzanie wysoce wyspecjalizowanych materiałów separacyjnych o zdefiniowanych właściwościach powierzchniowych, charakteryzujących się kontrolowanymi właściwościami separacyjnymi. Modyfikacja powierzchni materiałów separacyjnych, według wynalazku, otwiera także nowe możliwości ich dalszej modyfikacji i różnorodnego zastosowania, m.in. do wytwarzania dedykowanych sensorów czy membran do efektywnego oczyszczaniu wody i powietrza.

źródło: UMK

Dyskusja (0 komentarzy)