Aktualności
20 Września
Opublikowano: 2017-09-20

Wystawa z okazji 150. rocznicy urodzin Patronki UMCS

W ramach obchodów jubileuszu urodzin Patronki Muzeum UMCS przygotowało wystawę pt. „Maria Curie-Skłodowska 1867-1934. W 150. rocznicę urodzin Patronki Uniwersytetu”. Oficjalne otwarcie ekspozycji nastąpi w najbliższy poniedziałek – 25 września o godz. 14.00 w czarnym foyer Akademickiego Centrum Kultury ”Chatka Żaka” UMCS (ul. Radziszewskiego 16).

Wystawa składa się z trzech elementów:
• instalacja muzealna „Promenada czasu” – czyli dziewięć stanowisk przedstawiających fotografie postaci naturalnej wielkości ustawionej na tle zdjęć architektury lub krajobrazu o formacie 200×200 cm. Fotografie tła będą adekwatne do wizerunku Marii Curie w różnych okresach życia. Zaprezentowana będzie m.in. aranżacja pracowni fizyczno-chemicznej;
• kalendarium – wybór kilkudziesięciu dat ważnych dla poznania życia i dokonań naukowych bohaterki wystawy;
• gabloty – zaprezentowane tam zostaną oryginalne artefakty, jako świadectwa pamięci oraz kopie dokumentów pisanych przez Noblistkę.

Ekspozycja ma na celu przybliżenie sylwetki wielkiej uczonej, kładąc wyraźny nacisk na jej osiągnięcia naukowe. Przygotowana instalacja „Promenada czasu” ma działać na wyobraźnię widza, dawać wrażenie obcowania z bohaterką wystawy. Spacer po „Promenadzie” to przemieszczanie się w czasie, poznawanie, a nawet zaprzyjaźnianie się z Marią Curie-Skłodowską. Instalacja muzealna pozbawiona będzie wszelkiego komentarza, poza wskazaniem daty i miejsca – zwiedzający poznają podstawowe fakty o życiu Noblistki dzięki kalendarium.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 grudnia br. Wstęp wolny!

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1944 r. i od początku istnienia nosi imię tej wielkiej uczonej i wybitnej Polki. Dokładnie 7 listopada przypada 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej – jubileusz ten stanowi doskonałą okazję, by oddać Patronce uczelni należny hołd. Z tej okazji UMCS w Lublinie przygotował wiele ciekawych wydarzeń, które już od początku roku są organizowane przez społeczność akademicką uczelni.

Kulminację tegorocznych uroczystości jubileuszowych przewidziano na jesień. 23 października, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego zostanie wygłoszony wykład poświęcony życiu oraz osiągnięciom naukowym Marii Curie. W programie obchodów ważną rolę odgrywają także wydarzenia artystyczne, m.in. koncert z okazji dnia urodzin Patronki czy konkurs plastyczny dla studentów i uczniów szkół średnich, organizowany przez ACK UMCS „Chatka Żaka”, pt. „Namaluj pierwiastek. Technika dowolna” . W wydarzeniach rocznicowych przygotowanych przez UMCS uczestniczyć będą wnuki Marii Curie: prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot, którzy w listopadzie przyjadą do Lublina. W roku jubileuszu uczelnia zaprasza także absolwentów szkół wyższych do udziału w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę dyplomową związaną z życiem, twórczością lub osiągnięciami naukowymi Noblistki: http://www.umcs.pl/pl/wydarzenia-150-rocznica-urodzin-marii-curie-sklodowskiej-umcs-lublin,11938,konkurs-na-najlepsza-prace-dyplomowa-o-patronce-umcs,51173.chtm
Na specjalnie przygotowanej stronie: www.urodzinymarii.umcs.pl można znaleźć aktualne informacje dotyczące obchodów oraz różne ciekawostki związane z postacią Curie-Skłodowskiej.

Uczelnia zaprasza do wspólnego celebrowania tego pięknego jubileuszu, w ramach którego przygotowano wiele ciekawych inicjatyw, które z pewnością przykują uwagę nie tylko studentów, absolwentów oraz pracowników Uniwersytetu, ale również mieszkańców Lublina i okolic.

Aneta Adamska

Dyskusja (0 komentarzy)