Aktualności
Sprawy nauki
14 Lutego
Ubiegłoroczna edycja Festiwalu (Fot. Archiwum KAAFM)
Opublikowano: 2018-02-14

XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

W dniach 17-19 maja krakowski Rynek Główny zamieni się w miasteczko naukowe, w którym Krakowianie i turyści – entuzjaści nauki w każdym wieku będą mogli zobaczyć i doświadczyć tego, co zazwyczaj dzieje się w laboratoriach uczonych i salach wykładowych. A to za sprawą uczelni akademickich i instytutów Polskiej Akademii Nauk – współorganizatorów XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 

Organizatorzy postawili sobie za cel przybliżenie osiągnięć naukowych mieszkańcom Krakowa i Małopolski, a także ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia. Wszyscy zainteresowani: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze – Krakowianie, Małopolanie i turyści, będą mieli okazję oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w pokazach, konkursach i licznych prelekcjach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów. Nowością tegorocznego Festiwalu jest turniej szachowy z symultaną, która zostanie rozegrana na terenie miasteczka z udziałem mistrza szachowego i ochotników.

Uczelnie artystyczne zadbały o godną oprawę wydarzenia. Festiwal otworzy spektakl z udziałem studentów Akademii Sztuki Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego. Akademia Muzyczna w Krakowie przygotowuje koncert finałowy.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, organizowany od 2000 roku, jest największym środowiskowym wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na nieograniczone możliwości, ale i odpowiedzialność człowieka, który zmienia świat dzięki nauce, innowacjom czy nowym technologiom. Hasłem przewodnim Festiwalu jest więc „Moc rozumu”.

Patronem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w bieżącym roku. Dorobek naukowy Profesora dowodzi jak wielkie są możliwości ludzkiego intelektu. Dzięki współpracy z Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krakowie, które rekomenduje to wydarzenie małopolskim szkołom, organizatorzy mają nadzieje zaszczepić bakcyla nauki dzieciom i młodzieży.

Patronat medialny nad festiwalem objęło „Forum Akademickie”.

Anna Cieślak

Dyskusja (0 komentarzy)