Aktualności
Sprawy nauki
02 Lutego
Opublikowano: 2018-02-02

Z dostawą na miejsce

ADR, czyli Autonomous Delivery Robot, to autonomiczny robot transportowo-dostawczy skonstruowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którego zadaniem jest samodzielne doręczenie przesyłek we wskazane przez nadawcę miejsce.

Dzięki wyposażeniu w algorytmy inteligentnego sterowania i skanujące laserowo otoczenie czujniki Lidar, urządzenie potrafi wyznaczyć sobie optymalną, pozbawioną przeszkód trasę. ADR porusza się z maksymalną prędkością 0,5 m/s i może przewieźć ładunek o masie nie przekraczającej 10 kg. Robot zaopatrzony jest ponadto w dotykowy ekran umożliwiający sterowanie manualne.

Projekt zrealizowany został w ramach grantu rektorskiego przez członków Koła Naukowego Integra z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Inspiracją dla twórców była chęć zautomatyzowania procesu dostarczania paczek między budynkami kampusu.

W przyszłości robot mógłby zostać wykorzystany np. do rozwożenia lekarstw czy posiłków w szpitalach, transportowania bagaży na dworcach i lotniskach, mógłby także pełnić funkcję inteligentnego koszyka na zakupy wykorzystywanego w dużych sklepach czy nawet kelnera obsługującego różnorakie konferencje.

az

(źródło: agh.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)