Wycofanie z Sejmu projektu ustawy o powołaniu Sieci Badawczej Łukasiewicz zapowiedział podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa wicepremier Jarosław Gowin. W przyszłym miesiącu pod obrady trafić ma poselska wersja projektu.
– Postanowiliśmy w tych dniach wycofać projekt po to, żeby go zaktualizować o ustalenia wynikające z przyjętej w międzyczasie Konstytucji dla Nauki, a na pierwszym grudniowym posiedzeniu Sejmu ten projekt w nowej wersji przedstawić jako poselski. Ma być skierowany do pilnych prac. Wierzę, że od 1 kwietnia 2019 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpocznie swoją działalność – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Gowin przypomniał, że projekt o utworzeniu Sieci Badawczej Łukasiewicz został przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do Sejmu trafił na początku stycznia tego roku. Zgodnie z nim, Sieć ma konsolidować 38 instytutów badawczych, ale po wejściu w życie ustawy będzie możliwość włączenia kolejnych.
– To będzie potencjał ponad siedmiu tysięcy pracowników, w tym dwa tysiące naukowców. Budżet „Łukasiewicza” będzie wynosił 1,5 mld zł na początek, bo wierzę, że ta sieć będzie się szybko rozwijać – zaznaczył szef resortu nauki.
Według niego, jej stworzenie oznacza, że w Europie powstanie trzecia co do wielkości sieć badawcza. Cały jej potencjał jest skierowany na wsparcie polskich przedsiębiorców. Złożony w styczniu projekt ustawy zakładał, że głównym celem sieci ma być prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników. Ma też m.in. wspierać politykę gospodarczą państwa przez dokonywanie prognoz trendów i skutków zmian technologicznych, które mogą mieć silny wpływ na społeczeństwo i jego rozwój – napisano wtedy w uzasadnieniu projektu.
W skład Sieci Badawczej Łukasiewicz wejdą: Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Włókienniczych „Polmatex Cenaro” w Łodzi, COBRO – Instytut Badawczy Opakowań w Warszawie, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi, Instytut Biotechnologii i Antybiotyków w Warszawie, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, Instytut Chemii Przemysłowej im. Profesora Ignacego Mościckiego w Warszawie, Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu, Instytut Elektrotechniki w Warszawie, Instytut Farmaceutyczny w Warszawie, Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu, Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, Instytut Lotnictwa w Warszawie, Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica w Gliwicach, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL w Katowicach, Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu, Instytut Odlewnictwa w Krakowie, Instytut Pojazdów Szynowych TABOR w Poznaniu, Instytut Przemysłu Organicznego w Warszawie, Instytut Przemysłu Skórzanego w Łodzi, Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu, Instytut Technologii Drewna w Poznaniu, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, Instytut Tele- i Radiotechniczny w Warszawie, Instytut Włókiennictwa w Łodzi, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu, Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie, Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle Orgmasz, Instytut Optyki Stosowanej im. prof. Maksymiliana Pluty.
Źródło: Nauka w Polsce