Aktualności
Sprawy nauki
12 Lipca
Opublikowano: 2019-07-12

Zawiadomienie po kontroli w NCBiR

Skierowaniem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Proukratury Okręgowej w Warszawie zakończyła się kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Kontrolę przeprowadzili funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych CBA w okresie od 16 lipca 2018 roku do 16 kwietnia 2019 roku. Jak informuje CBA, postępowanie dotyczyło wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego oraz rozporządzania mieniem przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w latach 2012–2018, w szczególności zawarcia i realizacji umowy o wsparcie publiczno-prywatne dla komercjalizacji wyników prac badawczych i rozwo­jowych z udziałem funduszy inwestycyj­nych kapitału wysokiego ryzyka przeprowadzanej jako projekt pilotażowy BRIdge VC, wdrażany przez NCBiR.

„W związku z wynikami kontroli CBA skierowało pod koniec maja do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez byłego zastępcę dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zawiadomienie związane jest z zawarciem 6 kwietnia 2016 roku przez NCBiR umowy na kwotę 110 mln zł. Zgodnie z ustaleniami kontrolerów CBA umowa została podpisana na niekorzystnych dla NCBiR warunkach finansowych i organizacyjnych, z pominięciem procedury konkursowej” – czytamy w wydanym komunikacie.

Dodano, że 26 czerwca 2019 r. prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo i powierzyła czynności delegaturze warszawskiej CBA.

źródło: CBA

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)