Aktualności
Sprawy nauki
27 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-27

Zawieszenie zajęć na uczelniach przedłużone do 24 maja

Do 24 maja przedłużono ograniczenie działalności uczelni. Zajęcia w tym czasie powinny odbywać się zdalnie. Można też prowadzić badania naukowe.

Do 24 maja nadal zawieszone będzie kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz kształcenie doktorantów – poinformował na konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Dodał, że zajęcia mają odbywać się zdalnie – z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Odnosząc się do terminu przesunięcia matur, zapowiedział, że proces rekrutacji na studia będzie musiał zakładać pewne modyfikacje.

– Zapewnienie ze strony władz uczelni, rektorów jest takie, że ten tryb rekrutacji będzie możliwy, będzie przebiegał w sposób konstruktywny – mówił szef resortu nauki.

Jednocześnie, z uwagi na to, że wyniki matur poprawkowych będą podane 30 września, należy liczyć się z niewielkim opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021. Uczelnie będą musiały prowadzić rekrutację nieco dłużej, żeby umożliwić maturzystom dostęp do studiów.

Resort przypomina, że w żadnym momencie nie zostało zawieszone prowadzenie badań naukowych, które powinny nadal być prowadzone (w warunkach bezpiecznych, uwzględniających bieżący stan zagrożenia dla zdrowia pracowników). Ograniczenie działalności analogicznie dotyczy również Polskiej Akademii Nauk oraz jej instytutów.

Na stronie internetowej ministerstwo poinformowało, że trwają prace nad stopniowym przywracaniem funkcjonowania poszczególnych instytucji, także uczelni. Po ogłoszeniu przez rząd kolejnego etapu przywracania funkcjonowania poszczególnych instytucji, MNiSW znowelizuje rozporządzenie ograniczające funkcjonowanie uczelni w zakresie świadczenia pracy przez pracowników. Uczelnie będą musiały rozpocząć wtedy przygotowania do stopniowego przywracania bieżącej działalności i opracowywać własne plany powrotu do funkcjonowania w trybie stacjonarnym.

źródło: MNiSW

Dyskusja (0 komentarzy)