Wykłady, szkolenia, rozmowy, akcje informacyjne – na uczestników tegorocznego Tygodnia Otwartego Dostępu (24–30 października) czeka wiele wydarzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest sprawiedliwość klimatyczna.
„Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej” – to hasło tegorocznego Open Access Week. Inicjatywa jest okazją do podjęcia wspólnych działań i podniesienia świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.
Koncentrując się na tegorocznym temacie przewodnim dotyczącym sprawiedliwości klimatycznej, chcemy wspierać nawiązywanie kontaktów i współpracy pomiędzy ruchem klimatycznym a międzynarodową społecznością otwartej nauki. Dzielenie się wiedzą jest prawem człowieka, a walka z kryzysem klimatycznym wymaga szybkiej wymiany wiedzy ponad granicami geograficznymi, gospodarczymi i dziedzinowymi – zachęcają organizatorzy.
Wydarzenia odbywać się będą od 24 do 30 października. Każdy może włączyć się w obchody, organizując spotkanie, seminarium, warsztaty czy webinarium. Na prezentacje i szkolenia online adresowane do pracowników, doktorantów i studentów, ale także do uczniów liceum i nauczycieli, zaprasza przez cały tydzień Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkania skoncentrują się też na różnych formach otwartości nauki – od narzędzi umożliwiających każdemu obywatelowi uczestniczenie w badaniach naukowych, przez otwarte publikowanie i narzędzia analityczne, po inne sposoby dzielenia się nauką ze światem poza murami uniwersytetu. Więcej informacji: http://www2.lib.uni.lodz.pl/openaccess/.
Z kolei Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu organizuje 24 X seminarium naukowe dedykowane pamięci Bożeny Bednarek-Michalskiej. Zaprezentowane zostaną rezultaty międzynarodowego projektu EODOPEN, w którym toruńska jednostka jest jedynym uczestnikiem z Polski. Projekt rozpoczął się w 2019 r. a Bożena Bednarek-Michalska aktywnie włączyła się w zadania związane z ustalaniem statusu prawnego dzieł wybranych do digitalizacji. Na koniec spotkania organizatorzy planują wspomnieć jej postać. Więcej informacji: https://www.bu.umk.pl/bozena-bednarek-michalska-seminarium-eodopen.
Dzień później (25 X) w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się seminarium skierowane do pracowników poznańskich bibliotek naukowych pt. „Czasopisma drapieżne w nauce: jak analizować i rozumieć wzrost liczby publikacji polskich naukowców w czasopismach MDPI?”. Poprowadzą je: dr hab. Emanuel Kulczycki oraz dr Krystian Szadkowski. Głównym celem jest ukazanie i wyjaśnienie roli, jaką odgrywają tzw. czasopisma drapieżne w komunikacji naukowej oraz konsekwencji tego zjawiska dla działalności polskich bibliotek naukowych zajmujących się wspieraniem uczelni w gromadzeniu i indeksowaniu publikacji naukowych.
Informacje o innych wydarzeniach organizowanych w Polsce zbierane są na portalu https://uwolnijnauke.pl.
MK