Aktualności
13 Listopada
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2018-11-13

Złota Foka dla dziennikarek z Radia UWM FM

Agnieszka Ida Wójcik i Kinga Weber z Radia UWM FM zdobyły główną nagrodę jury oraz nagrodę publiczności w konkursie na audycję radiową zorganizowanym w ramach II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Rozgłośni Studenckich „Radioucze(L)ni” w Gdańsku. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości przygotowały reportaż „Czym jest dla Ciebie Polska?”.

W tym roku hasło przewodnie konkursu brzmiało „Zapytaj o Polskę”. Nawiązywało w oczywisty sposób do znanej piosenki Obywatela GC, który w kultowym utworze prosił, by nie pytać o jego skomplikowane relacje z Polską. W jego słodko-gorzkim opisie rzeczywistości znaleźć można jednak było odpowiedzi na pytania, czym jest – według niego – Polska i polskość. W 100-lecie odzyskania niepodległości organizatorzy konkursu uznali, że warto ponownie zadać te pytania. W konkursie wzięły udział cztery studenckie audycje: z Warszawy, Łodzi, Gdańska i Olsztyna. Złota Foka jednogłośnie trafiła do dziennikarek olsztyńskiego Radia UWM FM.

– Postanowiłyśmy przedstawić pięć pokoleń, które zaprezentują Polskę. Co o niej myślą, jak się w niej odnajdują – mówi jedna z autorek, Kinga Weber. – Zaczęłyśmy od pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną. Jest też tzw. pokolenie X, pokolenie Y i na koniec mamy jeszcze siedmiolatka. Także jest to podróż przez czas, ustroje i wspomnienia oraz podróż przez regiony Polski. Bo mamy i Mazurkę, i Kaszuba, ale też panią, która na stałe mieszka w Austrii – tłumaczy Agnieszka Wójcik.

Dla obydwu autorek był to pierwszy zrealizowany reportaż. Powstał dzięki współpracy z Radiowym Kołem Naukowym ETER działającym przy Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Jego opiekunką jest dr Magdalena Szydłowska. Za montaż audycji odpowiedzialny był Radek Hrynek. W konkursie publiczności drugie miejsce zajęło Radio UG MORS z Gdańska, a trzecie Uniwersytet Łódzki na Fali.

Celem konferencji „Radioucze(L)ni” było zaprezentowanie działalności studenckich rozgłośni. Obecnie w Polsce funkcjonuje ich blisko 30. Umożliwiają studentom zdobycie doświadczenia oraz poznanie tajników pracy radiowca.

MK

(Źródło: www.uwm.edu.pl, www.cdn.ug.edu.pl, www.radiouczelni.ug.edu.pl)

 

Nagrodzonej audycji można posłuchać na stronie Radia UWM FM: bit.ly/2DjIS3x

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)