Łukasz Lamża, autor „Światów równoległych. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?” został tegorocznym laureatem konkursu „Złota Róża” dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej.
Konkurs Złota Róża dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej organizowany jest przez warszawski Festiwal Nauki, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki”. Nagradzane są w nim tytuły, które służą rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniają się wybitną formą literacką. W tegorocznej edycji nominowano dziesięć tytułów. Jury za najlepszy uznało „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?” dr. Łukasza Lamży. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
„Czekaliśmy na nią. My, umęczeni twierdzeniami bez poparcia w badaniach, fantazjami bez podstaw naukowych. Autor broni rozumu, nie atakując i nie ośmieszając. Przytacza fakty zgodne ze współczesną wiedzą. Nie zakłada z góry złych intencji. Znajduje prawdziwe elementy zagubione w wielkiej sumie błędów” – napisała o nagrodzonej książce prof. Magdalena Fikus, członek jury.
Jak czytamy w opisie książki na stronie Wydawnictwa Czarne, „dziennikarz naukowy Łukasz Lamża brawurowo prowadzi nas przez krainę szarlatanerii, meandry pseudonauki i szczyty teorii spiskowych. Wiedza i dociekliwość autora oraz próba zrozumienia oponentów składają się na fascynujący alfabet pseudonauki, a zmierzenie się z najbardziej gorącymi zagadnieniami to świetny sposób na poznanie obiektywnej, naukowej prawdy”.
Dr Łukasz Lamża jest dziennikarzem naukowym i filozofem. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Jest też członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za artykuły prasowe na temat pseudonauki i medycyny alternatywnej. Autor książek „Przekrój przez Wszechświat” oraz „Wszechświat krok po kroku”. Twórca programu „Czytamy Naturę”, który jest publikowany na kanale YouTube.
źródło: UJ, Instytut Książki