Aktualności
12 Lutego
Dr hab. inż. Konstanty Marszałek (z lewej) oraz dr inż. Artur Rydosz, fot. arch. prywatne
Opublikowano: 2019-02-12

Złoty medal za mikroczujnik gazów

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Własności Intelektualnej, Wynalazków i Innowacji IPITEx 2019 w Tajlandii. Dr hab. inż. Konstanty Marszałek oraz dr inż. Artur Rydosz zaprezentowali mikroczujnik gazów.

Mikroczujnik jest głównym komponentem urządzenia do badania poziomu cukru we krwi na podstawie analizy wydychanego powietrza. Wykonano go w trójwarstwowej strukturze w technologii LTCC, w której urządzenie jest zintegrowane z grzejnikiem pozwalającym na utrzymanie wymaganej dla czujnika półprzewodnikowego optymalnej temperatury pracy. Zastosowana technologia umożliwia miniaturyzację pozwalającą na budowę przenośnego  urządzenia pomiarowego o niewielkich rozmiarach. Jest to parametr krytyczny do zastosowań osobistych dla ogromnej liczby osób cierpiących na cukrzycę. Za wynalazek ten naukowcy z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH zdobyli w ubiegłym roku jeden platynowy i cztery złote medale na wystawach innowacji w Warszawie, Bangkoku, Skopje, Norymberdze i Seulu.

Międzynarodowa wystawa IPITEx (International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition) odbyła się w dniach 2–6 lutego w Bangkoku z okazji tajlandzkiego dnia wynalazców. Przedstawiono 434 najciekawsze wynalazki i innowacyjne rozwiązania z 25 krajów. Udział w wydarzeniu wzięli wynalazcy, przedstawiciele biznesu oraz naukowcy reprezentujący uczelnie i instytuty, a także zagraniczne stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje wyspecjalizowane w zakresie promocji rozwoju i kreatywności. Polskie stoisko zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Pokazano na nim 24 rozwiązania ze sfery nauki i przemysłu.

Źródło: AGH

O pomyśle na diabetomat pisaliśmy już przed sześcioma laty w artykule It’s OK to fail.

Dyskusja (0 komentarzy)