We wtorek, 25 czerwca, odbyło się pierwsze posiedzenie plenarne Rady Doskonałości Naukowej. Prowadził je prof. Grzegorz Węgrzyn, biolog z Uniwersytetu Gdańskiego, który 4 czerwca został nominowany przez ministra nauki Jarosława Gowina na stanowisko przewodniczącego RDN.
Rada Doskonałości Naukowej to nowy organ działający na rzecz rozwoju kadry naukowej. Dba o najwyższe standardy jakości działalności naukowej wymagane do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora. Docelowo RDN zastąpi Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów w zakresie nadzoru nad indywidualnymi postępowaniami awansowymi.
Pierwsza kadencja RDN zaczęła się 1 czerwca i będzie trwała do końca 2023 roku. Skład RDN ustalany był w ramach wyborów, w których mogły wziąć udział wszystkie osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Naukowców, którzy posiadali uprawnienia do głosowania i którzy znaleźli się na liście wyborczej, było ponad 28 tysięcy. Ponad 18 tys. z nich wzięło udział w wyborach. W Radzie Doskonałości Naukowej zasiada 141 osób.
– Cieszę się, że w skład Rady weszło tak wielu wybitnych naukowców – powiedział uczestniczący w posiedzeniu minister Jarosław Gowin.
W wyniku głosowania wiceprzewodniczącymi Rady zostali: prof. Bogusław Buszewski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. Marian Gorynia, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Sekretarzem RDN wybrano prof. Bronisława Sitka, prawnika z Uniwersytetu SWPS.
Wszyscy członkowie władz RDN należą do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Obie instytucje będą funkcjonowały równolegle do końca 2020 r. Prof. G. Węgrzyn w CK przewodniczy sekcji III Nauk Biologicznych, Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych. Prof. B. Sitek jest sekretarzem CK. Prof. M. Gorynia jest wiceprzewodniczącym CK, a prof. B. Buszewski jest członkiem Sekcji V Nauk Matematycznych, Fizycznych, Chemicznych i Nauk o Ziemi CK. Sekcje RDN ukonstytuują się we wrześniu.
(p)
W najbliższym (7-8/2019) numerze „Forum Akademickiego” obszerny wywiad z prof. Grzegorzem Węgrzynem, w którym m.in. o zmianach w Ustawie 2.0 dotyczących procedury awansowej