Aktualności
22 Listopada
Anna Czekalska (z lewej) odbierająca nagrodę z rąk Donaty Kończyk, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. dostępności; fot. Jacek Urbaniak
Opublikowano: 2018-11-22

ZUT nagrodzony za serwis www bez barier

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie został laureatem konkursu na rzecz dostępności w kategorii „Serwis www bez barier”. Nagrodę wręczono podczas 23. Wielkiej Gali Integracji w warszawskiej Arenie Ursynów.

To już drugie tak znaczące wyróżnienie dla ZUT za dostosowanie stron internetowych do standardu Web Content Accessibility Guidelines. WCAG 2.0 to szeroki wachlarz rekomendacji dotyczących tworzenia stron  bardziej dostępnymi. Serwis www.zut.edu.pl jest przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami: niewidomych, słabowidzących, niesłyszących, czy z ograniczeniami narządu ruchu. Serwis jest nie tylko  zgodny z wymogami WCAG 2.0, ale też od lat konsekwentnie prowadzony i uzupełniany w sposób przyjazny osobom z niepełnosprawnością napisano w uzasadnieniu.

Nagrodę dla ZUT w Szczecinie odebrała Anna Czekalska – koordynator ds. stron internetowych, administrator serwisu www.zut.edu.pl – tworząca na co dzień uczelnianą stronę, wdrażająca standardy WCAG 2.0, szkoląca redaktorów treści w tym zakresie i koordynująca ich pracę.

Dostępność to proces. Nie wystarczy raz przygotować poprawnie stronę, by była dostępna na długo, ale cały czas trzeba rzetelnie nad nią pracować i stać na straży standardu WCAG 2.0, by nie zaprzepaścić tej pracy. Nagroda jest potwierdzeniem, że warto wymagać od siebie i od innych spełniania standardu na co dzień i że strona internetowa ZUT ciągle trzyma wysoki poziom dostępności – powiedziała po odebraniu nagrody.

Po raz pierwszy nagrodę za dostępność strony www dla osób z niepełnosprawnością Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzymał w kwietniu 2017 roku podczas konferencji „Włączenie Cyfrowe” z rąk ministra Marka Zagórskiego i przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni Artura Marcinkowskiego. Wtedy ZUT w Szczecinie był laureatem VIII konkursu „Strona Internetowa bez Barier”.

Wielka Gala Integracji to największe święto osób z niepełnosprawnością w Polsce, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podsumowujące roczne działania Integracji na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Mateusz Lipka

Dyskusja (0 komentarzy)