Aktualności
29 Listopada
Opublikowano: 2017-11-29

Zwycięzca III edycji Konkursu im. Kotarbińskiego

Główną nagrodę III edycji Konkursu im. Kotarbińskiego (50 000 złotych) za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymała Dorota Sajewska za pracę „Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny. Nagrodę w wysokości 50 000 zł wręczono 26 listopada w trakcie gali w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

– Mam głębokie poczucie, że sztuka uczy nas zwracania uwagi i obserwacji ludzi, uczy nas empatii. W pracy humanisty jest to niezwykle istotne. Ta nagroda to jest ogromne zobowiązanie przed moim kolejnym tekstem – powiedziała laureatka tuż po ogłoszeniu werdyktu.

Zwycięska praca została wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, zgłoszona przez Dziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Niektóre ustalenia i fakty, a także materiały ilustracyjne podane przez autorkę są wstrząsające, lecz nie o epatowanie czytelnika tu chodzi, a ukazanie wszystkich przemilczanych lub wypieranych aspektów traumy wojennej. Jednocześnie Dorota Sajewska znakomicie problematyzuje analizowany materiał: ukazuje „teatr” Wielkiej Wojny jako theatrum mundi, rewaloryzuje tradycję romantyczną, stawia fundamentalne pytania z zakresu historiozofii, estetyki i etyki, zmusza do przemyślenia powszechnie funkcjonującej wiedzy historycznej. A przy tym unika ideologizacji i moralizatorstwa, choć jej narracja – pozbawiona retorycznego zdobnictwa – jest empatyczna i sugestywna”– czytamy w recenzji Kapituły.

– Dorota Sajewska, specjalistka od teatru współczesnego, która nawet robi teatr, szuka konkretu, chce go dotknąć. Stąd jej zasadnicze pytanie i pomysł, który jest kluczem do sukcesu: jak wyglądał spektakl w czasie wojny? Na froncie, w okopach, lazaretach, w obozach internowania, wśród legionistów w I Brygadzie? Nic o tym nie wiemy. Żeby się dowiedzieć, trzeba by dokonać właściwie ekshumacji archiwum, jakiegoś potwornego wysiłku, bo zapomnieliśmy o tym, już nie mówiąc o tym, że spektakl się rozwiewa. I ona to zrobiła, dokonała tej niesamowitej sztuki – powiedział prof. Aleksander Nawarecki z Uniwersytetu Śląskiego.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce.

Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych, przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą: prof. dr. hab. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki) – przewodniczący, prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Anna Lewicka – Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. dr hab. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Paweł Śpiechowicz

Dyskusja (0 komentarzy)