Aktualności
Szkoły wyższe
09 Grudnia
Źródło: www.pwsz.suwalki.pl
Opublikowano: 2020-12-09

PWSZ w Suwałkach ma 15 lat

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach świętuje swoje 15-lecie. Z powodu epidemii koronawirusa uroczysta gala odbędzie się w przyszłym roku.

PWSZ w Suwałkach powstała inaczej niż większość tego typu uczelni w Polsce. Nie stworzyła bowiem organizmu uczelnianego na zasadzie kontaminacji dorobku istniejących w mieście pomaturalnych inicjatyw oświatowych. Nie wchłonęła ani Zespołu Kolegiów Nauczycielskich, ani nie połączyła swoich wysiłków organizacyjnych z istniejącym wcześniej zamiejscowym oddziałem Politechniki Białostockiej. Suwalska uczelnia powstała od zera, ale błyskawicznie odnalazła się w nowych realiach i przez kolejne lata ugruntowała swoją silną pozycję w regionie.

PWSZ w Suwałkach została założona w 2005 roku, choć pomysły jej powołania sięgają 1998 roku, gdy Rada Miejska w Suwałkach podjęła uchwałę inicjującą powstanie uczelni. Duży wkład wnieśli urzędujący wówczas: prezydent miasta – Józef Gajewski oraz marszałek województwa podlaskiego – Janusz Krzyżewski. Miasto przekazało obiekty po byłym Urzędzie Wojewódzkim, przy ulicy Noniewicza 10. Obecnie do uczelni należą też budynki przy ulicy Sejneńskiej (Akademicki Zespół Szkół), Szkolnej (Dom Studenta i Bursa) oraz Ogrodowej.

W inauguracyjnym roku akademickim studia w PWSZ w Suwałkach podjęło blisko pół tysiąca osób, z czego połowa w systemie stacjonarnym. Po 15 latach 1,3 tys. studentów, w tym 53 obcokrajowców, kształci się na 16 kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich, w tym dwa figurujące w ofercie od samego początku: finanse i bankowość oraz rolnictwo. Poza tym kandydaci mogą wybierać: budownictwo, pielęgniarstwo, ekonomia, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, ratownictwo medyczne, kosmetologia, filologia angielsko-rosyjska, architektura krajobrazu, pedagogika, bezpieczeństwo wewnętrzne, produkcja i przetwórstwo surowców rolniczych oraz najmłodszy kierunek – logistyka.

PWSZ w Suwałkach miała dotąd czworo rektorów, od 2016 roku funkcję tę sprawuje dr Marta Wiszniewska (w tym roku wybrana na drugą kadencję). Obecnie w strukturze uczelni funkcjonują trzy wydziały: Ochrony Zdrowia, Politechniczny i Humanistyczno-Ekonomiczny. Kadrę tworzy ponad 200 pracowników (wykładowców, pracowników administracyjnych, bibliotekarzy). Tym samym suwalska PWSZ należy do największych pracodawców w regionie.

W uczelni działają: Centrum Transferu Technologii, Centrum Symulacji Medycznej i Centrum Mechatroniczne. Około 400 m² zajmuje siłownia, która jest największym tego typu obiektem w regionie. PWSZ dysponuje również sauną, strzelnicami (interaktywną i klasyczną), siłownią zewnętrzną, placami zabaw. Studenci mogą też korzystać z kawiarni, baru, przestronnego patio, a także „pokoju rodzinnego”. Biblioteka PWSZ w Suwałkach dysponuje 71 tys. zbiorów własnych. Do tego dochodzi 40 elektronicznych baz danych z dostępem do ponad 100 tys. książek i czasopism. Z biblioteki korzysta obecnie 4200 czytelników.

W 2011 roku za patrona obrano prof. Edwarda Franciszka Szczepanika, urodzonego w Suwałkach ekonomistę, premiera Rządu RP na uchodźstwie w latach 1986–1990, prezesa Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie (1981–2003).

MK, źródło: PWSZ w Suwałkach

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: